Εργασία στο Μάθημα: «Εκπαιδευτική τεχνολογία-Πολυμέσα» Διδάσκων : Άγγελος Γιαννούλας Ομάδα εργασίας Λινάρδος Γεώργιος Μπουντούρης Παναγιώτης Ντιγριντάκη Μαριλένα 4 Ο Τμήμα ΕΠΑΙΚ ΑΝΩΤΑΤΗ ΣΧΟΛΗ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗΣ ΚΑΙ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΕΤΗΣΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗΣ ΚΑΤΑΡΤΙΣΗΣ Τίτλος εργασίας: «Σενάριο Τοπογραφίας»
ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΚΟ ΣΧΕΔΙΟ Κεφάλαιο V «Εφαρμογές τοπογραφικών διαγραμμάτων και χαρτών» Ενότητα 1 «Σύνταξη τοπογραφικού διαγράμματος» Διδακτική ενότητα 1.2 «Τοπογραφικό διάγραμμα» Τομέας Δομικών Έργων Γ’ τάξη ΕΠΑ.Λ. Ειδικότητα: Σχεδιαστής δομικών έργων & Γεωπληροφορικής
Στόχοι κεφαλαίου Γενικοί στόχοι Στους γενικούς στόχους εντάσσεται η εκμάθηση των τοπογραφικών διαγραμμάτων. Πως δηλαδή ο εκπαιδευόμενος θα μάθει να συντάσσει ένα τοπογραφικό διάγραμμα για την έκδοση οικοδομικής αδείας. Πιο συγκεκριμένα: Σχεδίαση σκαριφήματος τοπογραφικού διαγράμματος Εκμάθηση περιορισμών που λαμβάνονται υπόψη κατά τη διαδικασία σχεδίασης Εκμάθηση των στοιχείων και των συμβόλων που απαρτίζουν ένα τοπογραφικό διάγραμμα ώστε να είναι σε θέση να τα αναγνωρίσει. Εκμάθηση του τρόπου ανάγνωσης του τοπογραφικού διαγράμματος Διδασκαλία τρόπου σχεδίασης του σωστού τοπογραφικού διαγράμματος.
Στόχοι κεφαλαίου Ειδικοί στόχοι Ως προς το γνωστικό αντικείμενο: Τι είναι ένα τοπογραφικό διάγραμμα Πως συντάσσεται ένα τοπογραφικό διάγραμμα Που χρειάζεται ένα τοπογραφικό διάγραμμα Νομοθεσία περί τοπογραφικών διαγραμμάτων Ως προς τη μαθησιακή διαδικασία: Η μαθησιακή διαδικασία που θα ακολουθηθεί είναι η μέθοδος κατάκτησης εννοιών
Στόχοι κεφαλαίου Ειδικοί στόχοι Ως προς τη χρήση ψηφιακών τεχνολογιών: Στόχος είναι οι μαθητές να μάθουν να αποτυπώνουν μέσω ψηφιακών προγραμμάτων ένα τοπογραφικό διάγραμμα. Το πρόγραμμα που έχει επιλεγεί για αυτό το σκοπό είναι το λογισμικό AutoCAD. Αυτή η διαδικασία προϋποθέτει κάποια βήματα.
Στόχοι κεφαλαίου Ειδικοί στόχοι Βήματα αποτύπωσης σωστού τοπογραφικού με χρήση AutoCAD. Αρχική εικόνα σχεδιαστικού προγράμματος AutoCAD
Πέρασμα σημείων τοπογραφικού από το σκαρίφημα στο AutoCAD.
Σχεδίαση σωστών περιγραμμάτων τόσο της ιδιοκτησίας όσο και των όμορων ιδιοκτησιών καθώς και του δρόμου.
Διαχωρισμός του αρχικού σχήματος σε μικρότερα με τη βοήθεια των διαγώνιων ώστε να γίνει σωστή εμβαδομέτρηση.
Υπεύθυνη δήλωση ιδιοκτήτη και μηχανικού
Σωστή εμβαδομέτρηση
Τέλος τοποθέτηση βορά και πίνακα πληροφορίων.
Μέσα διδασκαλίας Τα μέσα διδασκαλία που θα χρησιμοποιηθούν για την εκμάθηση της ενότητας αυτής είναι: PowerPoint AutoCAD Word
Προϋποθέσεις που απαιτούνται κατά τη διδασκαλία Η διαδικασία εκπαίδευσης απαιτεί κάποιες προϋποθέσεις: Αρχικά τόσο ο εκπαιδευτικός όσο και ο εκπαιδευόμενος πρέπει να είναι εξοικειωμένοι με τα τεχνολογικά μέσα. Από τη μεριά του ο εκπαιδευτικός θα πρέπει να γνωρίζει καλά το αντικείμενο και να είναι προετοιμασμένος σωστά.
Προετοιμασία που απαιτείται πριν τη διδασκαλία Από τη διαδικασία της εκπαίδευσης προηγείται η σωστή προετοιμασία του εκπαιδευτικού: Αρχικά ο εκπαιδευτικός πρέπει να έχει συγκεντρώσει το απαραίτητο υλικό για τη διδασκαλία (εικόνες, σχεδιαγράμματα, σκαριφήματα κ.α.) Τέλος θα πρέπει να έχει οργανώσει σωστά τη δομή της παρουσίασής του ώστε ο εκπαιδευόμενος να μπορεί να κατανοήσει τις πληροφορίες. Ακολουθεί η περιγραφή του σεναρίου που θα ακολουθηθεί
Περιγραφή σεναρίου Παρουσιάζεται μέσω διάλεξης πίνακας περιεχομένων της τρέχουσας ενότητας και προσδιορίζεται το περιεχόμενό της. Ταυτόχρονη σύνδεση με τις προηγούμενες ενότητες Οι μαθητές καλούνται μέσω καταιγισμού ιδεών να αρχίζουν να περιγράφουν τις έννοιες (τοπογραφικό διάγραμμα, απόσπασμα ρυμοτομικού κ.α.) ανακαλώντας προσωπικά βιώματα. Ο εκπαιδευτικός συνοψίζει δίνοντας έναν ορισμό και τη χρησιμότητα των εννοιών αυτών Ακολουθεί διάλεξη κατά την οποία παρουσιάζονται οι όροι που αναλύονται μέσα στο κεφάλαιο, καθώς και παραδείγματα τοπογραφικών και περιπτώσεων με τη χρήση διαφανειών
Περιγραφή σεναρίου Δίδεται σχετικό έντυπο εφαρμογής (με ερωτήσεις κλειστού τύπου) το οποίο καλούνται οι μαθητές να συμπληρώσουν Έπειτα ακολουθεί σύντομη συζήτηση πάνω στο έντυπο εφαρμογής που δόθηκε και αξιολόγηση ώστε να διαπιστωθεί ο βαθμός στον οποίο οι στόχοι της διδασκαλίας επιτεύχθηκαν Η διδασκαλία κλείνει με ανακεφαλαίωση των βασικών σημείων που αναπτύχθηκαν, και δίδεται ομαδική εργασία για το σπίτι.
Βιβλιογραφικές αναφορές Κάππος, Ι. (2010). Εισαγωγή στο AutoCAD. Εκδόσεις: Κλειδάριθμος (Αθήνα). Χατζόπουλος, Ι. (2009). Τοπογραφία. Εκδόσεις: Γκιούρδας (Αθήνα). Σταθάς, Δ., Γεωργόπουλος, Δ., Μπίθας, Δ., (1999). Τοπογραφικό σχέδιο. Εκδόσεις: Οργανισμός Εκδόσεων Διδακτικών βιβλίων (Αθήνα).
Ευχαριστούμε πολύ για την προσοχή σας!!!