Η παρουσίαση φορτώνεται. Παρακαλείστε να περιμένετε

Η παρουσίαση φορτώνεται. Παρακαλείστε να περιμένετε

Εργασία στο Μάθημα: «Εκπαιδευτική τεχνολογία-Πολυμέσα» Διδάσκων : Άγγελος Γιαννούλας Ομάδα εργασίας Λινάρδος Γεώργιος Μπουντούρης Παναγιώτης Ντιγριντάκη.

Παρόμοιες παρουσιάσεις


Παρουσίαση με θέμα: "Εργασία στο Μάθημα: «Εκπαιδευτική τεχνολογία-Πολυμέσα» Διδάσκων : Άγγελος Γιαννούλας Ομάδα εργασίας Λινάρδος Γεώργιος Μπουντούρης Παναγιώτης Ντιγριντάκη."— Μεταγράφημα παρουσίασης:

1 Εργασία στο Μάθημα: «Εκπαιδευτική τεχνολογία-Πολυμέσα» Διδάσκων : Άγγελος Γιαννούλας Ομάδα εργασίας Λινάρδος Γεώργιος Μπουντούρης Παναγιώτης Ντιγριντάκη Μαριλένα 4 Ο Τμήμα ΕΠΑΙΚ ΑΝΩΤΑΤΗ ΣΧΟΛΗ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗΣ ΚΑΙ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΕΤΗΣΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗΣ ΚΑΤΑΡΤΙΣΗΣ Τίτλος εργασίας: «Σενάριο Τοπογραφίας»

2 ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΚΟ ΣΧΕΔΙΟ Κεφάλαιο V «Εφαρμογές τοπογραφικών διαγραμμάτων και χαρτών» Ενότητα 1 «Σύνταξη τοπογραφικού διαγράμματος» Διδακτική ενότητα 1.2 «Τοπογραφικό διάγραμμα» Τομέας Δομικών Έργων Γ’ τάξη ΕΠΑ.Λ. Ειδικότητα: Σχεδιαστής δομικών έργων & Γεωπληροφορικής

3 Στόχοι κεφαλαίου Γενικοί στόχοι Στους γενικούς στόχους εντάσσεται η εκμάθηση των τοπογραφικών διαγραμμάτων. Πως δηλαδή ο εκπαιδευόμενος θα μάθει να συντάσσει ένα τοπογραφικό διάγραμμα για την έκδοση οικοδομικής αδείας. Πιο συγκεκριμένα:  Σχεδίαση σκαριφήματος τοπογραφικού διαγράμματος  Εκμάθηση περιορισμών που λαμβάνονται υπόψη κατά τη διαδικασία σχεδίασης  Εκμάθηση των στοιχείων και των συμβόλων που απαρτίζουν ένα τοπογραφικό διάγραμμα ώστε να είναι σε θέση να τα αναγνωρίσει.  Εκμάθηση του τρόπου ανάγνωσης του τοπογραφικού διαγράμματος  Διδασκαλία τρόπου σχεδίασης του σωστού τοπογραφικού διαγράμματος.

4 Στόχοι κεφαλαίου Ειδικοί στόχοι Ως προς το γνωστικό αντικείμενο:  Τι είναι ένα τοπογραφικό διάγραμμα  Πως συντάσσεται ένα τοπογραφικό διάγραμμα  Που χρειάζεται ένα τοπογραφικό διάγραμμα  Νομοθεσία περί τοπογραφικών διαγραμμάτων Ως προς τη μαθησιακή διαδικασία:  Η μαθησιακή διαδικασία που θα ακολουθηθεί είναι η μέθοδος κατάκτησης εννοιών

5 Στόχοι κεφαλαίου Ειδικοί στόχοι Ως προς τη χρήση ψηφιακών τεχνολογιών: Στόχος είναι οι μαθητές να μάθουν να αποτυπώνουν μέσω ψηφιακών προγραμμάτων ένα τοπογραφικό διάγραμμα. Το πρόγραμμα που έχει επιλεγεί για αυτό το σκοπό είναι το λογισμικό AutoCAD. Αυτή η διαδικασία προϋποθέτει κάποια βήματα.

6 Στόχοι κεφαλαίου Ειδικοί στόχοι Βήματα αποτύπωσης σωστού τοπογραφικού με χρήση AutoCAD.  Αρχική εικόνα σχεδιαστικού προγράμματος AutoCAD

7  Πέρασμα σημείων τοπογραφικού από το σκαρίφημα στο AutoCAD.

8  Σχεδίαση σωστών περιγραμμάτων τόσο της ιδιοκτησίας όσο και των όμορων ιδιοκτησιών καθώς και του δρόμου.

9  Διαχωρισμός του αρχικού σχήματος σε μικρότερα με τη βοήθεια των διαγώνιων ώστε να γίνει σωστή εμβαδομέτρηση.

10  Υπεύθυνη δήλωση ιδιοκτήτη και μηχανικού

11  Σωστή εμβαδομέτρηση

12  Τέλος τοποθέτηση βορά και πίνακα πληροφορίων.

13 Μέσα διδασκαλίας Τα μέσα διδασκαλία που θα χρησιμοποιηθούν για την εκμάθηση της ενότητας αυτής είναι:  PowerPoint  AutoCAD  Word

14 Προϋποθέσεις που απαιτούνται κατά τη διδασκαλία Η διαδικασία εκπαίδευσης απαιτεί κάποιες προϋποθέσεις:  Αρχικά τόσο ο εκπαιδευτικός όσο και ο εκπαιδευόμενος πρέπει να είναι εξοικειωμένοι με τα τεχνολογικά μέσα.  Από τη μεριά του ο εκπαιδευτικός θα πρέπει να γνωρίζει καλά το αντικείμενο και να είναι προετοιμασμένος σωστά.

15 Προετοιμασία που απαιτείται πριν τη διδασκαλία Από τη διαδικασία της εκπαίδευσης προηγείται η σωστή προετοιμασία του εκπαιδευτικού:  Αρχικά ο εκπαιδευτικός πρέπει να έχει συγκεντρώσει το απαραίτητο υλικό για τη διδασκαλία (εικόνες, σχεδιαγράμματα, σκαριφήματα κ.α.)  Τέλος θα πρέπει να έχει οργανώσει σωστά τη δομή της παρουσίασής του ώστε ο εκπαιδευόμενος να μπορεί να κατανοήσει τις πληροφορίες. Ακολουθεί η περιγραφή του σεναρίου που θα ακολουθηθεί

16 Περιγραφή σεναρίου  Παρουσιάζεται μέσω διάλεξης πίνακας περιεχομένων της τρέχουσας ενότητας και προσδιορίζεται το περιεχόμενό της. Ταυτόχρονη σύνδεση με τις προηγούμενες ενότητες  Οι μαθητές καλούνται μέσω καταιγισμού ιδεών να αρχίζουν να περιγράφουν τις έννοιες (τοπογραφικό διάγραμμα, απόσπασμα ρυμοτομικού κ.α.) ανακαλώντας προσωπικά βιώματα. Ο εκπαιδευτικός συνοψίζει δίνοντας έναν ορισμό και τη χρησιμότητα των εννοιών αυτών  Ακολουθεί διάλεξη κατά την οποία παρουσιάζονται οι όροι που αναλύονται μέσα στο κεφάλαιο, καθώς και παραδείγματα τοπογραφικών και περιπτώσεων με τη χρήση διαφανειών

17 Περιγραφή σεναρίου  Δίδεται σχετικό έντυπο εφαρμογής (με ερωτήσεις κλειστού τύπου) το οποίο καλούνται οι μαθητές να συμπληρώσουν  Έπειτα ακολουθεί σύντομη συζήτηση πάνω στο έντυπο εφαρμογής που δόθηκε και αξιολόγηση ώστε να διαπιστωθεί ο βαθμός στον οποίο οι στόχοι της διδασκαλίας επιτεύχθηκαν  Η διδασκαλία κλείνει με ανακεφαλαίωση των βασικών σημείων που αναπτύχθηκαν, και δίδεται ομαδική εργασία για το σπίτι.

18 Βιβλιογραφικές αναφορές  Κάππος, Ι. (2010). Εισαγωγή στο AutoCAD. Εκδόσεις: Κλειδάριθμος (Αθήνα).  Χατζόπουλος, Ι. (2009). Τοπογραφία. Εκδόσεις: Γκιούρδας (Αθήνα).  Σταθάς, Δ., Γεωργόπουλος, Δ., Μπίθας, Δ., (1999). Τοπογραφικό σχέδιο. Εκδόσεις: Οργανισμός Εκδόσεων Διδακτικών βιβλίων (Αθήνα).

19 Ευχαριστούμε πολύ για την προσοχή σας!!!


Κατέβασμα ppt "Εργασία στο Μάθημα: «Εκπαιδευτική τεχνολογία-Πολυμέσα» Διδάσκων : Άγγελος Γιαννούλας Ομάδα εργασίας Λινάρδος Γεώργιος Μπουντούρης Παναγιώτης Ντιγριντάκη."

Παρόμοιες παρουσιάσεις


Διαφημίσεις Google