Εκπαιδευτικοί σκοποί & στόχοι

Slides:



Advertisements
Παρόμοιες παρουσιάσεις
Αμπαλάκης Στέλιος Διδακτική Αμπαλάκης Στέλιος
Advertisements

Συνέδριο Μαθηματικών σε A΄ τάξη
Αμπαλάκης Στέλιος Διδακτικοί σκοποί  Στο σύνταγμα κάθε χώρας καθορίζονται οι γενικοί σκοποί της εκπαίδευσης  Με βάση τον γενικό σκοπό.
Ένα παράδειγμα διαθεματικής αξιοποίησης ψηφιακών εργαλείων έκφρασης στα Μαθηματικά και στην Πληροφορική. Α. Ψαλτίδου Σ. Δουκάκης Ένα παράδειγμα διαθεματικής.
Διδακτική της Πληροφορικής
Δρ Μύρια Σιακαλλή Σύμβουλος για τα Μαθηματικά
Eπιμέλεια Τίκβα Χριστίνα
Δρ Μύρια Σιακαλλή Σύμβουλος για τα Μαθηματικά
«Σχέδια μαθήματος, από τον σχεδιασμό στην υλοποίηση» Μαρία Αντωνάτου
ΦΑΣΕΙΣ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ Προσδιορισμός του διδακτικού στόχου, των κριτηρίων και των στοιχείων της αξιολόγησης Επιλογή της τεχνικής Ερμηνεία των πληροφοριών Αποτύπωση.
Διδακτική Μαθημάτων Ειδικότητας – Σχέδιο Μαθήματος
ΕΑΡΙΝΟ ΕΞΑΜΗΝΟ ΠΤΔΕ ΡΟΔΟΣ 2010
ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΤΩΝ ΤΠΕ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ
ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΜΕΣΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΓΙΑ ΤΑ ΝΕΑ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΓΝΩΡΙΜΙΑ ΚΑΙ ΕΞΟΙΚΕΙΩΣΗ ΜΕ ΤΙΣ ΒΑΣΙΚΕΣ ΑΡΧΕΣ, ΤΟΥΣ ΣΤΟΧΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ.
Διδακτικοί στόχοι.
Η εργαστηριακή διδασκαλία στη Διδακτική των Φυσικών Επιστημών
Μερικά ακόμη παραδείγματα
Μοντέλο Διδασκαλίας Φυσικών Επιστήμων, για την Υποχρεωτική Εκπαίδευση, στην Κατεύθυνση της Ανάπτυξης Γνώσεων και Ικανοτήτων. Π. Κουμαράς.
A΄ ΤΑΞΗ ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ ΑΝΑ ΕΝΟΤΗΤΑ.
Ενότητα Σύγχρονες θεωρίες στη Διδακτική – δημιουργία πλαισίου εκπ/κών σεναρίων / δραστηριοτήτων / διδακτικού υλικού με τη διαμεσολάβηση των ΤΠΕ.
Πολλαπλασιασμός κλασμάτων
ΑΥΤΟΝΟΜΙΑ ΤΟΥ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ
2. Μορφή και οργάνωση του μαθήματος
Επιμόρφωση στα Επιμόρφωση στα νέα βιβλία Συνάντηση πρώτη Μαθηματικά Γκουτζαμάνης Βασίλης – Σχολικός Σύμβουλος Ζυγούρη Έλενα – Σχολικός.
ΕΠΙΛΥΣΗ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ
ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΜΕΣΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΓΙΑ ΤΑ ΝΕΑ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ Ευθυγράμμιση Στόχων – Διδασκαλία – Αξιολόγηση ΟΜΑΔΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ Ανδρέας Σ. Ανδρέου.
Πρόταση αποτελεσματικής μαθησιακής διαδικασίας για το μάθημα : Προγραμματιστικά εργαλεία για το διαδίκτυο. Εισηγητής: Msc Νίκος Νίκας.
Σενάριο.
5. Χαρακτηρισμός των μαθηματικών γνώσεων των μαθητών.
ΑΝΑΛΥΣΗ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ ΚΕΦΑΛΑΙΟ 1ο ΚΕΦ. 1-ΑΝΑΛΥΣΗ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ ΑΕΠΠ.
Σχεδιασμός – Οργάνωση –Υλοποίηση προγράμματος Αγωγής Υγείας
Ενιαίο Πλαίσιο Προγράμματος Σπουδών Πληροφορικής.
Κεφ.1 Εισαγωγη στην εννοια του Αλγοριθμου και στον Προγραμματισμο
Σχεδίαση εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων με την αξιοποίηση των ΤΠΕ Οι ΤΠΕ χαρακτηρίζονται ως μέσο αναδιομόρφωσης της εκπ/κής πρακτικής. Μέσο συμπληρωματικό.
ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ 2: ΘΕΜΑΤΑ ΘΕΩΡΗΤΙΚΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ Η/Υ
ΨΗΦΙΑΚΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ
«Εκπαίδευση Εκπαιδευτών ΙΕΚ ΠΑΤΡΑΣ» ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ ΔΙΔΑΚΤΙΚΩΝ ΕΝΟΤΗΤΩΝ
Δημιουργικότητα & Μαθηματικά
ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ 2: ΘΕΜΑΤΑ ΘΕΩΡΗΤΙΚΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ Η/Υ
EXCEL – λογιστικά φύλλα. Χρήση επεξεργασία, αναπαράσταση και επικοινωνία αριθμητικών (η γενικότερα ποσοτικών) δεδομένων Ειδικότερα Εφαρμογή εκπαιδευτικών.
ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΕΣ ΕΝΝΟΙΕΣ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΕΣ ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ
ΠΑΚΕ Αττικής Π6 – μαθήματα Χ. Κυνηγού. Διδακτική με Μικρόκοσμους Χ. Κυνηγός.
Εισαγωγή στην Έννοια του Αλγορίθμου και στον Προγραμματισμό
Ένα Παιχνίδι Ρόλων στο Δημοτικό για τη Διδασκαλία των Διαδικασιών σε Logo Θωμάς Σκυλογιάννης Καθηγητής Πληροφορικής.
ΣΥΓΧΡΟΝΕΣ ΜΕΘΟΔΟΙ & ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ
ΜΕΙΖΟΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ
Παρουσίαση Αξιολόγηση μαθητή και διδασκαλίας Κατσίρας Λεωνίδας, Σχολικός Σύμβουλος ΠΕ 13, Νομικών- Πολιτικών Επιστημών Στερεάς Ελλάδας και Θεσσαλίας.
Αναδιάρθρωση και εξορθολογισμός της διδακτέας ύλης Μαθηματικά Α΄ - Στ ΄ Δρ. Μ. Λάτση – ΠΕ 70.
Ένα εννοιολογικό πλαίσιο για τη Διδακτική της Πληροφορικής.
Περίμετρος- Εμβαδόν: Διάκριση με τη χρήση ψηφιακού γεωπίνακα ( Μαθηματικά Δ΄ τάξης, Ενότητα 33 «Υπολογίζω Περιμέτρους κι Εμβαδά»)
ΜΟΝΤΕΛΟΠΟΙΗΣΗ ΚΑΙ ΜΑΘΗΣΙΑΚΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ
Μάθημα: Ιστορία και πολιτισμός Ιστορία και πολιτισμός στην εκπαίδευση Etta R. Hollins Κεφάλαιο 8: Μετασχηματισμός της επαγγελματικής πρακτικής Διδάσκον:Α.Ανδρέου.
Ανακαλυπτική μάθηση Γνώση προϊόν του μαθητή Διαδικασία ανακάλυψης η έρευνα για τον εντοπισμό του ακαθορίστου Μέσα από τα ερεθίσματα που του δίνει ο εκπαιδευτικός.
ΘΕΜΑΤΑ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΩΝ ΚΕΦΑΛΑΙΟ 1
Ορισμός στρατηγικής διδασκαλίας
Πορεία διδασκαλίας Στάδιο προετοιμασίας Στάδιο παρουσίασης
για την επιλογή σκοπών και στόχων κατά το σχεδιασμό ΑΠ
Νεοελληνική Γλώσσα (ΝΠΣ)
Τ.Π.Ε. Επιμόρφωση Β1 Επιπέδου
Εισηγητής: Msc Νίκος Νίκας
ΣΧΕΔΙΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ( PROJECT)
Δραστηριότητα από ΑΠΣ Α’ Λυκείου
Πρακτική Άσκηση στην Δευτεροβάθμια εκπαίδευση
ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ ΤΩΝ ΕΚΠ/ΚΩΝ ΣΤΙΣ ΤΠΕ
ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ Γ΄ Γυμνασίου Α΄ Τρίμηνο
Εννοιολογική Χαρτογράφηση
Διδάσκοντας με στόχο την κατανόηση ΄ Δρ. Μ. Λάτση – ΠΕ 70
Σκοπός Η συνοπτική παρουσίαση
Κεφάλαιο 2ο: ΘΕΜΑΤΑ ΘΕΩΡΗΤΙΚΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ ΤΩΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ
Διδάσκοντας με στόχο την κατανόηση ΄ Δρ. Μ. Λάτση – ΠΕ 70
Μεταγράφημα παρουσίασης:

Εκπαιδευτικοί σκοποί & στόχοι Φλουρής Αρχιτεκτονική της διδασκαλίας Αλβανόπουλος Γ. Σχ. Σύμβουλος

Οι εκπαιδευτικοί σκοποί… αποτελούν τη βάση του εκπαιδευτικού συστήματος εκφράζονται μέσω του ΑΠ υλοποιούνται με τη διδακτική πράξη Αλβανόπουλος Γ. Σχ. Σύμβουλος

Η αξία του διδακτικού στόχου Όταν ετοιμάζεσαι για ένα ταξίδι και δεν έχεις συγκεκριμένο προορισμό τότε όπου και να βρεθείς… είσαι στο σωστό μέρος (Dewey). Αλβανόπουλος Γ. Σχ. Σύμβουλος

Αλβανόπουλος Γ. Σχ. Σύμβουλος Οι διδακτικοί στόχοι… Προσδιορίζουν το είδος της δυνατότητας που θα αποκτήσουν οι μαθητές Αποτελούν τις κατευθυντήριες γραμμές για τον προγραμματισμό και οργάνωση της διδασκαλίας για τον έλεγχο της επίτευξης των στόχων Να διατυπώνονται με ακρίβεια χρησιμοποιώντας ρήματα δράσης που περιγράφουν παρατηρήσιμες συμπεριφορές Διακρίνουν, προσδιορίζουν, ταξινομούν, δείχνουν, παράγουν, επινοούν, αναφέρουν, εκτελούν, επιλέγουν Αλβανόπουλος Γ. Σχ. Σύμβουλος

Για μια ακριβή διατύπωση στόχου Συνθήκες Παρατηρήσιμη συμπεριφορά Κριτήριο επίτευξης Π.χ. Κάθε φορά που θα δίνεται στους μαθητές ένας αριθμός (συνθήκες), να γράφουν και να διαβάζουν έναν άλλο μεγαλύτερο (παρατηρήσιμη συμπεριφορά) και να το κάνουν σωστά 4 στις 5 φορές (κριτήριο). Αλβανόπουλος Γ. Σχ. Σύμβουλος

Αλβανόπουλος Γ. Σχ. Σύμβουλος Στοχοθεσία κατά Bloom Αλβανόπουλος Γ. Σχ. Σύμβουλος

Αλβανόπουλος Γ. Σχ. Σύμβουλος

Στόχοι για υψηλού επιπέδου γνωστικά αποτελέσματα (1) Τα υψηλού επιπέδου γνωστικά αποτελέσματα έχουν να κάνουν κυρίως με την ανάπτυξη της κριτικής και δημιουργικής σκέψης του ατόμου στην επίλυση προβλημάτων. Έτσι περιλαμβάνουν: την ανάλυση ενός προβλήματος την εφαρμογή προηγούμενης γνώσης τη συλλογή νέων πληροφοριών την οργάνωση και σύγκριση δεδομένων την ανάλυση στοιχείων και σχέσεων την σύγκριση εναλλακτικών μεθόδων την επιλογή ενός πλάνου δράσης Αλβανόπουλος Γ. Σχ. Σύμβουλος

2. Βασικές αρχές μάθησης διδακτικές προεκτάσεις 2. Βασικές αρχές μάθησης διδακτικές προεκτάσεις Η μάθηση πραγματοποιείται με την ενεργητική συμμετοχή του μαθητή. Οι νέες πληροφορίες που επεξεργάζεται ο μαθητής γίνονται γνώση, όταν συνδέονται με τις προϋπάρχουσες γνώσεις Η κοινωνική αλληλεπίδραση παίζει σημαντικό ρόλο στη διαδικασία της μάθησης Τα παιδιά μαθαίνουν καλύτερα με δραστηριότητες που έχουν νόημα Η χρήση στρατηγικών για την επίλυση προβλημάτων Η αυτορρύθμιση είναι σημαντικός παράγοντας της μάθησης Έμφαση στη δραστηριότητα ανακάλυψη-παιχνίδι Ζητάμε από τα παιδιά να μας περιγράψουν τα βιώματα που είναι σχετικά Δουλεύουν ομαδοσυνεργατικά Αξιοποίηση κοινωνικού-πολιτισμικού περιβάλλοντος (προβλήματα της καθημερινότητας) Άσκηση ικανότητας για οργανωμένη & μεθοδική έρευνα Ζητάμε από τα παιδιά να περιγράψουν τον τρόπο σκέψης τους Αλβανόπουλος Γ. Σχ. Σύμβουλος

3. Επισήμανση βασικών αλλαγών (1) Ο εκπαιδευτικός δε διδάσκει όλη την ύλη μέσα από το σχολικό εγχειρίδιο. Η βιωματική προσέγγιση και οι ανακαλυπτικές δραστηριότητες είναι βασικές προϋποθέσεις για την κατανόηση των εννοιών Η μάθηση βασίζεται στην κατανόηση και όχι στην αποστήθιση Αλβανόπουλος Γ. Σχ. Σύμβουλος

3. Επισήμανση βασικών αλλαγών (2) Δραστηριότητα ανακάλυψης: κατάσταση ή πρόβλημα που επιζητεί λύση Χρησιμεύει στην κατασκευή της γνώσης από τους ίδιους τους μαθητές Δίνει ευκαιρίες για ποικίλες εφαρμογές Αφορά τη διαδικασία μάθησης Βοηθάει στο να ανακαλύπτονται οι μαθηματικές έννοιες μέσω κατάλληλων εμπειριών Να επιδέχεται πολλές προσεγγίσεις (Φερεντίνος) Αλβανόπουλος Γ. Σχ. Σύμβουλος

Βοήθειες για τον προσδιορισμό του κυρίαρχου στόχου Βιβλίο μαθητή Βιβλίο δασκάλου Χρώμα αριθμού κάθε κεφαλαίου Αλβανόπουλος Γ. Σχ. Σύμβουλος

Στόχοι ανά άξονα γνωστικού περιεχομένου Αριθμοί (γαλάζιο) Στόχοι: Να απαγγέλλουν (αριθμούν, απαριθμούν) γράφουν διαβάζουν διατάσσουν (συγκρίνουν, παρεμβάλλουν) αναλύουν (φωνολογικά, αριθμητικά) μετατρέπουν ακεραίους έως 1 δις δεκαδικούς κλάσματα (ποσοστά) συμμιγείς με τη βοήθεια ή χωρίς τη βοήθεια του άβακα Αλβανόπουλος Γ. Σχ. Σύμβουλος

Στόχοι ανά άξονα γνωστικού περιεχομένου Αριθμοί και πράξεις (μπλε) Στόχοι Να προσθέτουν αφαιρούν πολλαπλασιάζουν διαιρούν Πρώτα με νοερούς υπολογισμούς* (εκτιμήσεις) Εξηγώντας τον τρόπο & τέλος Με κάθετες πράξεις ( +, -, x, :) ακεραίους έως 1 δις δεκαδικούς κλάσματα (ποσοστά) συμμιγείς Α’ Β’ Γ’ Δ’ Ε’ ΣΤ’ 100 1000 10.000 1.000.000 1δις 20 100 1.000 1.000 Αλβανόπουλος Γ. Σχ. Σύμβουλος

Αλβανόπουλος Γ. Σχ. Σύμβουλος Νοεροί υπολογισμοί… γιατί χρησιμοποιούνται περισσότερο από τους γραπτούς έτσι κατανοούν καλύτερα την έννοια του αριθμού υποβοηθούν την επίλυση προβλημάτων βοηθούν στην ανάπτυξη των γραπτών μεθόδων υπολογισμού (Thompson, 1999) και Οι τυπικές γραπτές πράξεις (αλγόριθμοι) αποτελούν το τελευταίο στάδιο της διδασκαλίας Αλβανόπουλος Γ. Σχ. Σύμβουλος

Στόχοι ανά άξονα γνωστικού περιεχομένου Μετρήσεις Στόχοι (ίδιοι για Ε’ και ΣΤ’): Να χρησιμοποιούν τα συνήθη εργαλεία για να μετρούν μήκος μάζα χρόνο επιφάνεια γωνία χωρητικότητα νομίσματα και να εκφράζουν τα αποτελέσματα των μετρήσεων με φυσικούς, συμμιγείς και δεκαδικούς αριθμούς εκτελούν μετατροπές μονάδων σε συνήθεις μονάδες αναγνωρίζουν ένα μοτίβο επανάληψης, να το συνεχίζουν και να διαπιστώνουν ότι συνεχίζεται επ’ αόριστον. Αλβανόπουλος Γ. Σχ. Σύμβουλος

Στόχοι ανά άξονα γνωστικού περιεχομένου Γεωμετρία Στόχοι (σχεδόν ίδιοι για Ε’ και ΣΤ’): Να αναγνωρίζουν χαράζουν υπολογίζουν εμβαδά, μήκος κύκλου συσχετίζουν εμβαδό με περίμετρο Στην ΣΤ’ εμβαδά τραπεζίου κύκλου & όγκους με τύπους Γεωμετρικά σχήματα όπως: Τετράγωνο Ορθ. Παρ/μμο Ορθ. τρίγωνο Ακόμη να… χαράζουν, συγκρίνουν και διακρίνουν είδη γωνιών διακρίνουν είδη τριγώνων και ιδιότητες διενεργούν μεγεθύνσεις - σμικρύνσεις και κατασκευάζουν συμμετρικά σχήματα Αλβανόπουλος Γ. Σχ. Σύμβουλος

Στόχοι ανά άξονα γνωστικού περιεχομένου Συλλογή και επεξεργασία δεδομένων. Στατιστική (Βλ PISA) Στόχοι (ίδιοι για Ε’ και ΣΤ’): Να συλλέγουν καταγράφουν πινακοποιούν βρίσκουν ΜΟ μετατρέπουν σε προφορικό λόγο δεδομένα με μορφή διαγραμμάτων, εικονογραμμάτων, ραβδογραμμάτων Αλβανόπουλος Γ. Σχ. Σύμβουλος

Αλβανόπουλος Γ. Σχ. Σύμβουλος

Αλβανόπουλος Γ. Σχ. Σύμβουλος

Αλβανόπουλος Γ. Σχ. Σύμβουλος

Άξονες γνωστικού περιεχομένου Προβλήματα - ορισμός Τα προβλήματα είναι καταστάσεις στις οποίες το παιδί καλείται να λάβει αποφάσεις για το πώς θα επεξεργαστεί κάποιες πληροφορίες ποσοτικού ή ποιοτικού χαρακτήρα, ώστε να οδηγηθεί σε κάποιο αποτέλεσμα, το οποίο στη συνέχεια θα ελέγξει για την ορθότητά του. (Σακονίδης) Στα προβλήματα απαιτείται χρόνος και έρευνα από το μαθητή. Αλβανόπουλος Γ. Σχ. Σύμβουλος

Επίλυση προβλήματος ή ο δρόμος για την Ιθάκη Δίνουμε προβλήματα χωρίς ερώτηση Ζητάμε να τα λύσουν Ζητάμε να συμπληρώσουν την ερώτηση και να τα λύσουν Ζητάμε να μας εξηγήσουν το σκεπτικό τους Δίνουμε προβλήματα με ελλιπή ή λανθασμένα δεδομένα Ζητάμε να συμπληρώσουν ή να διορθώσουν τα δεδομένα και να τα λύσουν Δίνουμε προβλήματα με δεδομένα που δε χρειαζόταν Ζητάμε να τα βρουν και να τα διαγράψουν Δίνουμε προβλήματα που λύνονται και άλλα που δεν έχουν λύση Ζητάμε να επισημάνουν εκείνα που λύνονται (Β’, σελ. 55) Δίνουμε στα παιδιά δεδομένα Ζητάμε να κατασκευάσουν προβλήματα με ή χωρίς προϋποθέσεις Αλβανόπουλος Γ. Σχ. Σύμβουλος

Επίλυση προβλήματος… συνέχεια Δίνουμε προβλήματα σχετικά με το κοινωνικό πλαίσιο και τα ενδιαφέροντα (ερευνητικά - εμπειρικά δεδομένα) Ζητάμε να τα σχεδιάσουν Ζητάμε να αντικαταστήσουν τους μεγάλους αριθμούς με μικρότερους και να το λύσουν Ζητάμε να διατυπώσουν τα προβλήματα με δικά τους λόγια Ζητάμε να ξεχωρίσουν τα δεδομένα και την ερώτηση Ζητάμε να βρουν ενδιάμεση ερώτηση προκειμένου να φτάσουν στη λύση (αναγωγή στη μονάδα) Ζητάμε να δραματοποιήσουν το πρόβλημα Δίνουμε προβλήματα με τις απαντήσεις τους που άλλες είναι σωστές και άλλες λάθος Ζητάμε να εκτιμήσουν ποιες απαντήσεις είναι σωστές και ποιες λανθασμένες Αλβανόπουλος Γ. Σχ. Σύμβουλος