ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΑ θέμα Εισαγωγή Ιστορικό Εξοπλισμός (στολή)

Παρόμοιες παρουσιάσεις

Παρουσίαση με θέμα: "ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΑ θέμα Εισαγωγή Ιστορικό Εξοπλισμός (στολή)"— Μεταγράφημα παρουσίασης:

1 ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΑ θέμα Εισαγωγή Ιστορικό Εξοπλισμός (στολή)
Εξοπλισμός (μπάλα) Εξοπλισμός (αμαξίδιο) Αγωνιστικός χώρος Η διάρκεια του αγώνα Κανονισμοί Πηγές

2 Πληροφορίες για το μπάσκετ που παίζεται στους παραολυμπιακούς αγώνες
Παραολυμπιακό Μπάσκετ Πληροφορίες για το μπάσκετ που παίζεται στους παραολυμπιακούς αγώνες Κωνσταντίνος Καρατζάς Βαγγέλης Μπακογιάννης

3 ΕΙΣΑΓΩΓΗ Ένα σπουδαίο παραολυμπιακό άθλημα.
Κάθε ομάδα έχει 5 παίκτες και 7 αναπληρωματικούς. Άντρες και γυναίκες με (κάκωση του νωτιαίου μυελού, ακρωτηριασμό, εγκεφαλική παράλυση ή άλλες κινητικές αναπηρίες).

4 ΙΣΤΟΡΙΚΟ Επινοήθηκε το 1946.
Ανακαλύφθηκε από τον Δρ. Λούντβιχ Γκούτμαν. Αναπτύχθηκε παγκοσμίως Εισήχθη στους πρώτους παραολυμπιακούς αγώνες της Ρώμης το 1960. Ανακαλύφθηκε για να προσφέρει βοήθεια στους ανάπηρους βετεράνους του B Παγκοσμίου Πολέμου.

5 ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ (ΣΤΟΛΗ) Η στολή αποτελείται από φανέλα και σορτσάκι του ίδιου χρώματος. Οι ομάδες υποχρεούνται να διαθέτουν 2 ειδών στολές :μια σκουρόχρωμη και μια ανοιχτόχρωμη. Στη στολή αναγράφεται ο αριθμός του παίκτη υποχρεωτικά.

6 ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ (ΜΠΑΛΑ) Η μπάλα ίδια με αυτή της καλαθοσφαίρισης.
Η περιφέρειά της είναι 74,9 με 78 εκ. Το βάρος κυμαίνεται από 600 – 650 γραμμ. Η καταλληλότητά της ελέγχεται από τον πρώτο διαιτητή πριν την έναρξη του αγώνα.

7 ΕΞΟΠΛΙΣΟΣ (αμαξίδιο) Αγωνιστικό αμαξίδιο προέκταση του παίκτη .
Μπορεί να έχει 3 ή 4 ρόδες

8 ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ Το γήπεδο 28μ. μήκος, 15μ. πλάτος.
Στους επίσημους αγώνες ξύλινο δάπεδο.

9 Η ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ Διάρκεια 4 περίοδοι 10 λεπτών
1 λεπτό διάλειμμα στο τέλος 1ης και 3ης περιόδου . 15 λεπτά στο τέλος της 2ης περιόδου (ημίχρονο).

10 ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ Οι κανονισμοί δεν διαφέρουν από το απλό μπάσκετ.
Οι παραβάσεις σφυρίζονται όταν: 1) ένας αθλητής σπρώχνει πάνω από 2 φορές το αμαξίδιο χωρίς να κάνει ντρίπλα η πάσα (βήματα). 2) όταν ανασηκώνεται για πλεονέκτημα ύψους. Φάουλ είναι όταν χτυπάς επίτηδες ή σπρώχνεις ή πέφτεις στον αντίπαλο.

11 Πηγές ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ ΠΑΡΑΟΛΥΜΠΙΑΚΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑ - ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ Κ. ΤΣΙΜΑΡΑΣ ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ, ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ 2011, ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΕΙΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΤΜΗΜΑ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ ΦΥΣΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ ΚΑΙ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ ΤΟΜΕΑΣ ΒΙΟΛΟΓΙΑΣ ΤΗΣ ΑΣΚΗΣΗΣ

Κατέβασμα ppt "ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΑ θέμα Εισαγωγή Ιστορικό Εξοπλισμός (στολή)"