Η παρουσίαση φορτώνεται. Παρακαλείστε να περιμένετε

Σελ. 1 ΟΔΗΓΙΕΣ Φύλλου Αγώνα 2013-16 για τη συμπλήρωση του.

Παρόμοιες παρουσιάσεις

Παρουσίαση με θέμα: "Σελ. 1 ΟΔΗΓΙΕΣ Φύλλου Αγώνα 2013-16 για τη συμπλήρωση του."— Μεταγράφημα παρουσίασης:

1

2 Σελ. 1 ΟΔΗΓΙΕΣ Φύλλου Αγώνα 2013-16 για τη συμπλήρωση του

3 Σελ. 2 Περιεχόμενα : 1. Πριν τον αγώνα 2. Μετά την κλήρωση 3. Έναρξη του αγώνα 4. Αλλαγή παίκτη 5. Τάιμ-άουτ 6. Αντικανονικό αίτημα 8. Τέλος του σετ 9. Το 5 ο σετ 10. Τέλος του αγώνα 7. Προειδοποιήσεις / Τιμωρίες

4 Σελ. 3 1. ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ 1 Συμπλήρωση των παρακάτω γραμμών ή κουτιών 1–10: Συμπλήρωση των παρακάτω γραμμών ή κουτιών 1–10: ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ VOLLEY LEAGUE ΟΠΑΠ 2011-12 X χ Γ.Σ. ΗΡΑΚΛΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. 4 1 5 3 1 1 : Ονομασία της διοργάνωσης Σημ. Σημ.  Αφήνουμε κενά τα A ή B που είναι πριν ή μετά τα ονόματα των ομάδων 2X 2 : Ηλικιακή κατηγορία – Βάζουμε X στη σωστή κατηγορία 3 3 : Νούμερο του αγώνα (αν υπάρχει) 4X 4 : Διαχωρισμός – Βάζουμε X στο αντίστοιχο κουτάκι 5 5 : Ομάδες – Γράφουμε τα πλήρη ονόματα των ομάδων 2

5 Σελ. 4 1. ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ 1 (συν.) Συμπλήρωση των παρακάτω γραμμών ή κουτιών 1–10: Συμπλήρωση των παρακάτω γραμμών ή κουτιών 1–10: ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ VOLLEY LEAGUE ΟΠΑΠ 2011-12 Α Γ. Ι. Ρ Ε Ν Τ Η Σ Μ. Μ Ε Ρ Κ Ο Υ Ρ Η X X 0 8 1 0 1 1 2 1: 0 0 67 10 6 8 9 (6) (6): Πόλη και κωδ. χώρας – Γράφουμε το όνομα της πόλης (και τα αρχικά της διοργανώτριας χώρας) 7 7 : Γήπεδο – Το όνομα του γηπέδου που θα γίνει ο αγώνας 8 8 : Ημερομηνία – Γράφουμε ημέρα/μήνα/έτος 9 9 : Ώρα– Γράφουμε την προγραμματισμένη ώρα έναρξης (10) (10): Όμιλος/Φάση – Σημειώνουμε τον όμιλο/φάση της διοργάνωσης ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. Γ.Σ. ΗΡΑΚΛΗΣ

6 Σελ. 5 1. ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ 2 Συμπληρώνουμε τις παρακάτω γραμμές και τετραγωνάκια 11–12: Συμπληρώνουμε τις παρακάτω γραμμές και τετραγωνάκια 11–12: 11-12 11-12 : Πλήρες όνομα ομάδων (πρόγραμμα) 12 11 : Νούμερα-ονόματα των Λίμπερο στις ειδικές γραμμές 1 xxx 12 xxx : Ονόματα παικτών & Λίμπερο με νούμερα (με αύξουσα σειρά κατά προτίμηση) 2 xxx 3 xxx 4 xxx 5 xxx 6 xxx 7 xxx 8 xxx 9 xxx 10 xxx 11 xxx 12 xxx 2 xxx 3 xxx 4 xxx 5 xxx 6 xxx 7 xxx 8 xxx 9 xxx 10 xxx 11 xxx 1 xxx : Το νούμερο του αρχηγού σε κύκλο : C - Προπονητής xxx : AC1 – Βοηθός προπονητή 1 : AC2 – Βοηθός προπονητή 2 (αν υπάρχει, γράφεται δίπλα στο όνομα του AC1, χωρισμένο με /) xxx xxx / ΧΧΧ : T –Φυσιοθεραπευτής/Γυμναστής xxx : M – Γιατρός xxx : Αφήνουμε κενά στους κύκλους A ή B : Μετά την κλήρωση, αρχηγοί και προπονητές πρέπει να υπογράψουν Αρχηγός Προπονητής. Προπονητής Σημ.: Στην πρώτη γραμμή σημειώνουμε τον αρχικό Λίμπερο της ομάδας ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. Γ.Σ. ΗΡΑΚΛΗΣ

7 Σελ. 6 1. ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ 3 13 13 : Ονοματεπώνυμα διαιτητών, σημειωτή, βοηθού σημειωτή με κωδικούς χωρών (αν χρειάζεται). ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ 14 15 13 14-15 14-15 : Γράφουμε τα πλήρη ονόματα των ομάδων A και B στον πίνακα «ΤΕΛΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ» (με βάση την κλήρωση) (ΕΠΙΘΕΤΟ-ΟΝΟΜΑ Α’ Διαιτητή) (ΕΠΙΘΕΤΟ-ΟΝΟΜΑ Β’ Διαιτητή) (ΕΠΙΘΕΤΟ-ΟΝΟΜΑ σημειωτή) - Ονοματεπώνυμα εποπτών (αν είναι 2, στις θέσεις 1-3)

8 Σελ. 7 2. ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΚΛΗΡΩΣΗ Μετά την κλήρωση, ο 1 ος διαιτητής ενημερώνει το σημειωτή: Μετά την κλήρωση, ο 1 ος διαιτητής ενημερώνει το σημειωτή: Γήπεδο που θα αγωνιστεί η ομάδα A ή B (γήπεδο A στην αριστερή πλευρά του σημειωτή) ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. Γράφουμε τα γράμματα A και B στα αντίστοιχα κυκλάκια (Με βάση την κλήρωση) A B ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ VOLLEY LEAGUE ΟΠΑΠ 2011-12 Α Γ. Ι. Ρ Ε Ν Τ Η Σ Μ. Μ Ε Ρ Κ Ο Υ Ρ Η X 0 8 1 0 1 1 2 1 0 0 ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ A B 2 xxx 3 xxx 4 xxx 5 xxx 6 xxx 7 xxx 8 xxx 9 xxx 10 xxx 11 xxx 12 xxx 2 xxx 3 xxx 4 xxx 5 xxx 6 xxx 7 xxx 8 xxx 9 xxx 10 xxx 11 xxx 1 xxx 12 xxx xxx Αρχηγός Προπονητής. Προπονητής Σημείωση: είναι δυνατό η γηπεδούχος ομάδα να είναι η ομάδα B, αν ξεκινήσει στη δεξιά πλευρά Ποια ομάδα θα κάνει το πρώτο σερβίς X

9 Σελ. 8 3. ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ 1 ΟΣΦΠ Ομάδα ΟΣΦΠ βάλτε X στο Ομάδα που θα σερβίρειSA Ομάδα ΗΡΑΚΛΗΣ βάλτε X στο Ομάδα που θα υποδεχτεί R B ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗ  Για να αποφύγουμε λάθη και να κάνουμε τη δουλειά μας πιο απλή, μπορούμε να συμπληρώσουμε αντίστοιχα τα κουτιά του 2 ου και 3 ου σετ έχοντας την ομάδα που σερβίρει στην ίδια πλευρά. ΗΡΑΚΛΗΣ ΟΣΦΠ x x

10 Σελ. 9 3. ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ 2 Γράφουμε τα Νο των παικτών της αρχικής εξάδας στο STARTING PLAYERS Γράφουμε τα Νο των παικτών της αρχικής εξάδας στο STARTING PLAYERS στη γραμμή κάτω από τα I-VI με βάση τα χαρτάκια θέσεων. στη γραμμή κάτω από τα I-VI με βάση τα χαρτάκια θέσεων. Θέση I: ο πίσω-δεξιά παίκτης. Θέση I: ο πίσω-δεξιά παίκτης. x x 10 124586 4 36197 Χαρτάκια θέσεων: 5 8 4 6 12 10 Ομάδα A ΟΣΦΠ 1 9 6 7 3 4 Ομάδα B ΗΡΑΚΛΗΣ ΟΣΦΠ ΗΡΑΚΛΗΣ

11 Σελ. 10 3. ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ 3 1 1 : Βάζουμε  πάνω στο νούμερο 1 στο τετράγωνο του παίκτη στη θέση I της ομάδας που σερβίρει (στο παράδειγμα: ομάδα A) μαρκάροντας τον παίκτη που θα κάνει το πρώτο σερβίς. 2X 2 : Βάζουμε X μέσα στο τετράγωνο του παίκτη I της ομάδας που έχει την υποδοχή (στο παράδειγμα: ομάδα B) μαρκάροντας ότι αυτός ο παίκτης δεν θα κάνει σερβίς σε αυτή την περιστροφή. ΗΡΑΚΛΗΣ ΟΣΦΠ 21 00 x x 10 1245 8 6 4 36197  x 1 1 X 1 2 3 3 : Σετ 1 γράφουμε την πραγματική ώρα έναρξης στο κουτάκι «ΕΝΑΡΞΗ». 3 

12 1  Σελ. 11 3. ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ 4 1 1 : Διαγράφουμε με / τους κερδισμένους πόντους στη στήλη ΠΟΝΤΟΙ της αντίστοιχης ομάδας. 2 2 : Όταν η ομάδα που σερβίρει χάσει το σερβίς, γράφουμε τους πόντους που έχει κερδίσει η ομάδα εκείνη τη στιγμή στη γραμμή SERVICE ROUNDS κάτω από το Νο του παίκτη που σέρβιρε. ΗΡΑΚΛΗΣ ΟΣΦΠ 21 00 x x 10 124586 4 36197 x 2 1 / / 3 12 / 12 / 3 3 : Διαγράφουμε τον κερδισμένο πόντο της ομάδας που είχε υποδοχή και βάζουμε  πάνω στο ψηφίο 1 στο τετράγωνο του παίκτη στη θέση II (που θα κάνει το επόμενο σερβίς). 1 1  

13 Σελ. 12 4. ΑΛΛΑΓΗ ΠΑΙΚΤΗ 1 ΗΡΑΚΛΗΣ ΟΣΦΠ 21 00 x x 10 124586 4 36197 x ////////////// 1 Γράφουμε το νούμερο του αναπληρω- ματικού παίκτη στο κουτάκι κάτω από το νούμερο του παίκτη που θα βγει και το σκορ κάθε ομάδας τη στιγμή της αλλαγής (Πρώτο νούμερο είναι πάντα το σκορ της ομάδας που ζήτησε την αλλαγή) Γράφουμε το νούμερο του αναπληρω- ματικού παίκτη στο κουτάκι κάτω από το νούμερο του παίκτη που θα βγει και το σκορ κάθε ομάδας τη στιγμή της αλλαγής (Πρώτο νούμερο είναι πάντα το σκορ της ομάδας που ζήτησε την αλλαγή) ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ 1: Ομάδα Α: ο παίκτης No 12 θα αλλαχτεί από τον παίκτη No 7, ενώ το σκορ είναι 7:10 //////////////////// 5748 7 7 10   

14 Σελ. 13 4. ΑΛΛΑΓΗ ΠΑΙΚΤΗ 2 ΗΡΑΚΛΗΣ ΟΣΦΠ 21 00 x x 10 124586 4 36197 x ///////////////// 1 Αν ο αρχικός παίκτης επιστρέψει στον αγώνα, καταγράφουμε το σκορ και των 2 ομάδων μέχρι τη στιγμή της αλλαγής στο κουτάκι κάτω από το προηγούμενο και κυκλώνουμε το Νο του παίκτη που βγαίνει. Αν ο αρχικός παίκτης επιστρέψει στον αγώνα, καταγράφουμε το σκορ και των 2 ομάδων μέχρι τη στιγμή της αλλαγής στο κουτάκι κάτω από το προηγούμενο και κυκλώνουμε το Νο του παίκτη που βγαίνει. ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ 2: Ομάδα Α: ο παίκτης No 12 επιστρέφει στον αγώνα, στο σκορ 8:14. //////////////////////// 5748 10 7 7 10 8 14 8 ΣΗΜ. ΣΗΜ.  Αν ο αρχικός παίκτης που επέστρεψε στον αγώνα τραυματιστεί, θα αλλαχτεί με ΚΑΤ’ ΕΞΑΙΡΕΣΗ ΑΛΛΑΓΗ και αυτό το γεγονός θα καταγραφεί στο χώρο «ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ» (ομάδα, παίκτες, σετ και σκορ) ////      

15 Σελ. 14 5. ΤΑΪΜ – ΑΟΥΤ ΗΡΑΚΛΗΣ ΟΣΦΠ 21 00 x x 10 124586 4 36197 x //////////////// 1 Καταγράφουμε το σκορ τη στιγμή του αιτούμενου τάιμ-άουτ στο κουτάκι κάτω από τη στήλη «ΠΟΝΤΟΙ». Καταγράφουμε το σκορ τη στιγμή του αιτούμενου τάιμ-άουτ στο κουτάκι κάτω από τη στήλη «ΠΟΝΤΟΙ». //////////////////////// 5748 10 7 7 10 8 14 8 A ζητήσει τάιμ-άουτ - αν η ομάδα ΟΣΦΠ ζητήσει τάιμ-άουτ, γράφουμε 8 : 14 B ζητήσει τάιμ-άουτ - αν η ομάδα ΗΡΑΚΛΗΣ ζητήσει τάιμ-άουτ, γράφουμε 14 : 8 8 14 ////      

16 Σελ. 15 6. ΑΝΤΙΚΑΝΟΝΙΚΟ ΑΙΤΗΜΑ ΗΡΑΚΛΗΣ ΟΣΦΠ 21 00 x x 10 124586 4 36197 x //////////////// 1 //////////////////////// 5748 10 7 7 10 8 14 8 //// Αν μια ομάδα υποπέσει στο 1 ο αντικανονικό αίτημα, βάζουμε X αντίστοιχα στο A ή στο B. X      

17 Σελ. 16 7. ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΕΙΣ / ΤΙΜΩΡΙΕΣ ΗΡΑΚΛΗΣ ΟΣΦΠ 21 00 x x 10 124586 4 36197 x //////////////// 1 //////////////////////// 5748 10 7 7 10 8 14 8 //// Καταγραφή τιμωρίας: Καταγράφουμε την τιμωρία στην αντίστοιχη στήλη. ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ:  Ο παίκτης No 5 της ομάδας Α δέχεται ποινή (κόκκινη κάρτα) στο 8-14 του 1 ου σετ. DB115 8 5A18 14 / Ο πόντος από ποινή σε κύκλο Η ομάδα Β δέχεται προειδοποίηση καθυστέρησης στο 15-8 του 1 ου σετ. X       9B1 24 23 Προειδοποίηση (κίτρινη κάρτα) για ελάχιστου επιπέδου κακή συμπεριφορά της ομάδας Β στο 1 ο σετ και σκορ 24-23 εξαιτίας του παίκτη Νο 9.

18 Σελ. 17 8. ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΣΕΤ ΗΡΑΚΛΗΣ ΟΣΦΠ 21 00 x x 10 124586 4 36197 x 1 Γράφουμε την ακριβή ώρα λήξης του σετ στο κουτάκι «ΛΗΞΗ». Γράφουμε την ακριβή ώρα λήξης του σετ στο κουτάκι «ΛΗΞΗ». 5748 10 7 7 10 8 14 8 23 Ακυρώνουμε τους πόντους που δεν κέρδισαν οι ομάδες στη στήλη «ΠΟΝΤΟΙ» και κυκλώνονται οι τελευταίοι πόντοι κάθε ομάδας στο τμήμα των περιστροφών. Ακυρώνουμε τους πόντους που δεν κέρδισαν οι ομάδες στη στήλη «ΠΟΝΤΟΙ» και κυκλώνονται οι τελευταίοι πόντοι κάθε ομάδας στο τμήμα των περιστροφών. 22241218241621 26 8 14 12 20 16 11 24 23 //////////////////////// //////////////////////// //////////////////////// //////////////////////// 21 24 ////              

19 Σελ. 18 9. ΤΟ 5 ο ΣΕΤ – 1 Μετά την κλήρωση, ο σημειωτής λαμβάνει τις ακόλουθες πληροφορίες: Μετά την κλήρωση, ο σημειωτής λαμβάνει τις ακόλουθες πληροφορίες: Καταγράφουμε στο τελευταίο δεξιά τμήμα, την ίδια περιστροφή της ομάδας που είναι αρχικά αριστερά. Καταγράφουμε στο τελευταίο δεξιά τμήμα, την ίδια περιστροφή της ομάδας που είναι αρχικά αριστερά. Την πλευρά των ομάδων. Την πλευρά των ομάδων. Ποια ομάδα θα σερβίρει. Ποια ομάδα θα σερβίρει. ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ  στο παράδειγμά μας Η ομάδα A (ΟΣΦΠ) θα σερβίρει στη δεξιά πλευρά. Η ομάδα B (ΗΡΑΚΛΗΣ) έχει την υποδοχή στην αριστερή πλευρά. 22 48 ΗΡΑΚΛΗΣΟΣΦΠ B B X X 43619710124586436197 A x 

20 Σελ. 19 9. ΤΟ 5 ο ΣΕΤ – 2 Όταν η ομάδα που προηγείται φτάσει στον 8 ο πόντο: Όταν η ομάδα που προηγείται φτάσει στον 8 ο πόντο: -Γράφουμε τους πόντους της ομάδας που ήταν αριστερά στο κουτάκι «ΠΟΝΤΟΙ ΑΛΛΑΓΗΣ» στη δεξιά πλευρά. 22 48 ΗΡΑΚΛΗΣ ΟΣΦΠ B B X X 43619710124586436197 5 -Συνεχίζουμε μέχρι το τέλος του 5 ου σετ. -Γράφουμε την ώρα λήξης. A 23 00 -Μετά την αλλαγή γηπέδων, οι πόντοι που κερδίζονται από την ομάδα στη δεξιά πλευρά καταγράφονται στη στήλη «ΠΟΝΤΟΙ» μόνο σε αυτή την πλευρά. Σημ.: Αν οι ομάδες έχουν κάνει μια πλήρη περιστροφή, τα σερβίς της ομάδας που πάει στη δεξιά πλευρά, θα καταγραφούν στην ίδια γραμμή με αυτά της αντίπαλης ομάδας.   / / / / / / / / / x 5 4 6 3 9 / 9 7 9 8 8 12 8 11 8 12 13 7 14 12 9 12 15 9 12 13 14 5 / / / / / / / / / / / / / / / / / /     12   

21 Σελ. 20 10. ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ 1 Γράφουμε όλα τα δεδομένα στο κουτί «ΑΠΟΤΕΛΕ- ΣΜΑΤΑ» και για τις 2 ομάδες: T : Αριθμός τάιμ-άουτ για κάθε σετ. S : Αριθμός αλλαγών σε κάθε σετ. W : Κερδισμένο ή όχι σετ από τις ομάδες. P : Το σκορ του κάθε σετ. Διάρκεια : Χρόνος κάθε σετ σε λεπτά. ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ 1 2 2 24 26 2 1 2 2 24 26 22 2 3 125 21 12 2 6 125 23 42 2 2 115 12 13 22 0 0 0 0 0 0 - Συνυπολογίζονται πιθανές κατ’ εξαίρεση αλλαγές Σημ.: Δεν αφήνουμε κενά κουτάκια σε σετ που έχουν παιχτεί.

22 Σελ. 21 10. ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ 2 Αθροίζουμε όλα τα δεδομένα στην τελευταία γραμμή. Αθροίζουμε όλα τα δεδομένα στην τελευταία γραμμή. Γράφουμε την ώρα έναρξης, την ώρα λήξης και τη συνολική διάρκεια του αγώνα. Γράφουμε την ώρα έναρξης, την ώρα λήξης και τη συνολική διάρκεια του αγώνα. Γράφουμε τη νικήτρια ομάδα. Γράφουμε τη νικήτρια ομάδα. Μετά το «3»: Γράφουμε τα χαμένα σετ της νικήτριας ομάδας. Μετά το «3»: Γράφουμε τα χαμένα σετ της νικήτριας ομάδας. ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ 1 1 2 2 2 2 2 2 2 3 6 2 1 1 1 24 25 15 24 26 21 25 12 26 21 23 13 2 1 4 2 2 2 2 2 2 10153113 108 109 2910 2100 23002 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ 2 0 0 0 0 0 0

23 Σελ. 22 10. ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ 3 Για να είναι πλήρως συμπληρωμένο το Φ.Α. πρέπει να υπογραφεί από: Το βοηθό σημειωτή (αν υπάρχει) Το βοηθό σημειωτή (αν υπάρχει) Το σημειωτή Το σημειωτή Τους αρχηγούς των ομάδων Τους αρχηγούς των ομάδων Το Β’ διαιτητή Το Β’ διαιτητή Τον Α’ διαιτητή Τον Α’ διαιτητή Σε περίπτωση ένστασης, αυτή πρέπει να υπαγορευτεί ή να γραφτεί από τον αντίστοιχο αρχηγό ομάδας στο τμήμα «ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ». Σε περίπτωση ένστασης, αυτή πρέπει να υπαγορευτεί ή να γραφτεί από τον αντίστοιχο αρχηγό ομάδας στο τμήμα «ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ». (ΕΠΙΘΕΤΟ-ΟΝΟΜΑ Α’ Διαιτητή) (ΕΠΙΘΕΤΟ-ΟΝΟΜΑ Β’ Διαιτητή) (ΕΠΙΘΕΤΟ-ΟΝΟΜΑ σημειωτή) υπογραφή Αρχηγός A Αρχηγός B