Η παρουσίαση φορτώνεται. Παρακαλείστε να περιμένετε

ΟΔΗΓΙΕΣ Φύλλου Αγώνα για τη συμπλήρωση του από τον

Παρόμοιες παρουσιάσεις

Παρουσίαση με θέμα: "ΟΔΗΓΙΕΣ Φύλλου Αγώνα για τη συμπλήρωση του από τον"— Μεταγράφημα παρουσίασης:

1 ΟΔΗΓΙΕΣ Φύλλου Αγώνα για τη συμπλήρωση του από τον
Σελ. 1 ΟΔΗΓΙΕΣ για τη συμπλήρωση του Φύλλου Αγώνα από τον κ. Songsak CHAREONPONG Μέλος της Επιτροπής Διαιτησίας της FIVB Καθηγητής Διαιτησίας FIVB Επιμέλεια ελληνικής έκδοσης: Κώστας Βουδούρης, διεθνής διαιτητής

2 Περιεχόμενα: 1. Πριν τον αγώνα 2. Μετά την κλήρωση 3. Έναρξη του αγώνα
Σελ. 2 1. Πριν τον αγώνα 2. Μετά την κλήρωση 3. Έναρξη του αγώνα 4. Αλλαγή παίκτη 5. Τάιμ-άουτ 6. Αντικανονικό αίτημα 7. Τιμωρίες 8. Τέλος του σετ 9. Το 5ο σετ 10. Τέλος του αγώνα

3 Συμπλήρωση των παρακάτω γραμμών ή κουτιών 1–10:
Σελ. 3 1. ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ 1 Συμπλήρωση των παρακάτω γραμμών ή κουτιών 1–10: 1 ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ VOLLEY LEAGUE ΟΠΑΠ χ 3 X ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. Γ.Σ. ΗΡΑΚΛΗΣ 4 5 2 1 : Ονομασία της διοργάνωσης 2 : Ηλικιακή κατηγορία – Βάζουμε X στη σωστή κατηγορία 3 : Νούμερο του αγώνα (αν υπάρχει) 4 : Διαχωρισμός – Βάζουμε X στο αντίστοιχο κουτάκι 5 : Ομάδες – Γράφουμε τα πλήρη ονόματα των ομάδων Σημ.Αφήνουμε κενά τα A ή B που είναι πριν ή μετά τα ονόματα των ομάδων

4 Σελ. 4 1. ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ 1 (συν.) Συμπλήρωση των παρακάτω γραμμών ή κουτιών 1–10: 6 7 10 6 8 9 ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ VOLLEY LEAGUE ΟΠΑΠ Α Γ. Ι. Ρ Ε Ν Τ Η Σ 2 1: 0 0 Μ. Μ Ε Ρ Κ Ο Υ Ρ Η ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. Γ.Σ. ΗΡΑΚΛΗΣ X X 6: Πόλη και κωδ. χώρας – Γράφουμε το όνομα της πόλης (και τα αρχικά της διοργανώτριας χώρας) 7 : Γήπεδο – Το όνομα του γηπέδου που θα γίνει ο αγώνας 8 : Ημερομηνία – Γράφουμε ημέρα/μήνα/έτος 9 : Ώρα– Γράφουμε την προγραμματισμένη ώρα έναρξης (10): Όμιλος/Φάση – Σημειώνουμε τον όμιλο/φάση της διοργάνωσης

5 Σελ. 5 1. ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ 2 Συμπληρώνουμε τις παρακάτω γραμμές και τετραγωνάκια 11–12: 11 12 11-12 : Πλήρες όνομα ομάδων (πρόγραμμα) ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. Γ.Σ. ΗΡΑΚΛΗΣ : Ονόματα παικτών & Λίμπερο με νούμερα (με αύξουσα σειρά κατά προτίμηση) 2 xxx 3 xxx 4 xxx 5 xxx 6 xxx 7 xxx 8 xxx 9 xxx 10 xxx 11 xxx 12 xxx 2 xxx 3 xxx 4 xxx 5 xxx 6 xxx 7 xxx 8 xxx 9 xxx 10 xxx 11 xxx 1 xxx : Το νούμερο του αρχηγού σε κύκλο : Νούμερα-ονόματα των Λίμπερο στις ειδικές γραμμές Σημ.: Στην πρώτη γραμμή σημειώνουμε τον αρχικό Λίμπερο της ομάδας : C - Προπονητής : AC – Βοηθός προπονητή 1 xxx 12 xxx : T – Γυμναστής/Φυσιοθεραπευτής xxx xxx : M – Γιατρός xxx xxx xxx xxx xxx xxx : Αφήνουμε κενά στους κύκλους A ή B : Μετά την κλήρωση, αρχηγοί και προπονητές πρέπει να υπογράψουν Αρχηγός Αρχηγός Προπονητής . Προπονητής

6 Σελ. 6 1. ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ 3 14 15 13 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ (ΕΠΙΘΕΤΟ-ΟΝΟΜΑ Α’ Διαιτητή) (ΕΠΙΘΕΤΟ-ΟΝΟΜΑ Β’ Διαιτητή) (ΕΠΙΘΕΤΟ-ΟΝΟΜΑ σημειωτή) . 13 : Ονοματεπώνυμα διαιτητών, σημειωτή, βοηθού σημειωτή με κωδικούς χωρών (αν χρειάζεται). - Ονοματεπώνυμα εποπτών (αν είναι 2, στις θέσεις 1-3) 14-15 : Γράφουμε τα πλήρη ονόματα των ομάδων A και B στον πίνακα «ΤΕΛΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ» (με βάση την κλήρωση)

7 Σελ. 7 2. ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΚΛΗΡΩΣΗ Μετά την κλήρωση, ο 1ος διαιτητής ενημερώνει το σημειωτή: ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ VOLLEY LEAGUE ΟΠΑΠ Α Γ. Ι. Ρ Ε Ν Τ Η Σ Μ. Μ Ε Ρ Κ Ο Υ Ρ Η A ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ B X X A ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ B 2 xxx 1 xxx Γήπεδο που θα αγωνιστεί η ομάδα A ή B (γήπεδο A στην αριστερή πλευρά του σημειωτή) 3 xxx 2 xxx 4 xxx 3 xxx 5 xxx 4 xxx 6 xxx 5 xxx 7 xxx 6 xxx 8 xxx 7 xxx 9 xxx 8 xxx 10 xxx 9 xxx Ποια ομάδα θα κάνει το πρώτο σερβίς 11 xxx 10 xxx 12 xxx 11 xxx Γράφουμε τα γράμματα A και B στα αντίστοιχα κυκλάκια (Με βάση την κλήρωση) 1 xxx 12 xxx xxx xxx xxx xxx xxx xxx xxx xxx Σημείωση: είναι δυνατό η γηπεδούχος ομάδα να είναι η ομάδα B, αν ξεκινήσει στη δεξιά πλευρά Αρχηγός Αρχηγός Προπονητής . Προπονητής

8 3. ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ 1 Ομάδα ΟΣΦΠ βάλτε X στο Ομάδα που θα σερβίρει S A
Σελ. 8 3. ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ 1 Ομάδα ΟΣΦΠ βάλτε X στο Ομάδα που θα σερβίρει S A Ομάδα ΗΡΑΚΛΗΣ βάλτε X στο Ομάδα που θα υποδεχτεί R B x x ΗΡΑΚΛΗΣ ΟΣΦΠ ΣΥΜΒΟΥΛΗ  Για να αποφύγουμε λάθη και να κάνουμε τη δουλειά μας πιο απλή, μπορούμε να συμπληρώσουμε αντίστοιχα τα κουτάκια του 2ου και 3ου σετ έχοντας την ομάδα που σερβίρει στην ίδια πλευρά.

9 Σελ. 9 3. ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ 2 Γράφουμε τα Νο των παικτών της αρχικής εξάδας στο STARTING PLAYERS στη γραμμή κάτω από τα I-VI με βάση τα χαρτάκια θέσεων. Θέση I: ο πίσω-δεξιά παίκτης. x ΟΣΦΠ x ΗΡΑΚΛΗΣ 10 12 4 5 8 6 4 3 6 1 9 7 5 8 4 6 12 10 Ομάδα A ΟΣΦΠ 1 9 6 7 3 4 Ομάδα B ΗΡΑΚΛΗΣ Χαρτάκια θέσεων:

10 Σελ. 10 3. ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ 3 1 : Βάζουμε P πάνω στο νούμερο 1 στο τετράγωνο του παίκτη στη θέση I της ομάδας που σερβίρει (στο παράδειγμα: ομάδα A) μαρκάροντας τον παίκτη που θα κάνει το 1ο σερβίς. 2 : Βάζουμε X μέσα στο τετράγωνο του παίκτη I της ομάδας που έχει την υποδοχή (στο παράδειγμα: ομάδα B) μαρκάροντας ότι αυτός ο παίκτης δεν θα κάνει σερβίς σε αυτή την περιστροφή. 3 : Σετ 1 γράφουμε την πραγματική ώρα έναρξης στο κουτάκι «ΕΝΑΡΞΗ». 3 x ΗΡΑΚΛΗΣ ΟΣΦΠ 21 00 x 10 12 4 5 8 6 4 3 6 1 9 7 1 P 2 x 1 P 1 X

11 Σελ. 11 3. ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ 4 1 : Διαγράφουμε με / τους κερδισμένους πόντους στη στήλη ΠΟΝΤΟΙ της αντίστοιχης ομάδας. 2 : Όταν η ομάδα που σερβίρει χάσει το σερβίς, γράφουμε τους πόντους που έχει κερδίσει η ομάδα εκείνη τη στιγμή στη γραμμή SERVICE ROUNDS κάτω από το Νο του παίκτη που σέρβιρε. 3 : Διαγράφουμε τον κερδισμένο πόντο της ομάδας που είχε υποδοχή και βάζουμε P πάνω στο ψηφίο 1 στο τετράγωνο του παίκτη στη θέση II (που θα κάνει το επόμενο σερβίς). ΗΡΑΚΛΗΣ ΟΣΦΠ 21 00 x 10 12 4 5 8 6 3 1 9 7 1 / / 3 2 P x P 1 1 P 1 1 2 / 1 2 /

12 4. ΑΛΛΑΓΗ ΠΑΙΚΤΗ 1 ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ 1:
Σελ. 12 4. ΑΛΛΑΓΗ ΠΑΙΚΤΗ 1 ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ 1: Ομάδα Α: ο παίκτης No 12 θα αλλαχτεί από τον παίκτη No 7, ενώ το σκορ είναι 7:10 Γράφουμε το νούμερο του αναπληρω-ματικού παίκτη στο κουτάκι κάτω από το νούμερο του παίκτη που θα βγει και το σκορ κάθε ομάδας τη στιγμή της αλλαγής (Πρώτο νούμερο είναι πάντα το σκορ της ομάδας που ζήτησε την αλλαγή) ΗΡΑΚΛΗΣ ΟΣΦΠ 21 00 x 10 12 4 5 8 6 3 1 9 7 / / 7 7 10 1 P 5 P 7 P x 4 P 8 P P

13 4. ΑΛΛΑΓΗ ΠΑΙΚΤΗ 2 ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ 2:
Σελ. 13 4. ΑΛΛΑΓΗ ΠΑΙΚΤΗ 2 Αν ο αρχικός παίκτης επιστρέψει στον αγώνα, καταγράφουμε το σκορ και των 2 ομάδων μέχρι τη στιγμή της αλλαγής στο κουτάκι κάτω από το προηγούμενο και κυκλώνουμε το Νο του παίκτη που βγαίνει. ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ 2: Ομάδα Α: ο παίκτης No 12 επιστρέφει στον αγώνα, στο σκορ 8:14. ΗΡΑΚΛΗΣ ΟΣΦΠ 21 00 x 10 12 4 5 8 6 3 1 9 7 / / / / / 7 7 10 8 14 1 P 5 P 7 P 8 P x 4 P 8 P 10 P P ΣΗΜ.  Αν ο αρχικός παίκτης που επέστρεψε στον αγώνα τραυματιστεί, θα αλλαχτεί με ΚΑΤ’ ΕΞΑΙΡΕΣΗ ΑΛΛΑΓΗ και αυτό το γεγονός θα καταγραφεί στο χώρο «ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ» (ομάδα, παίκτες, σετ και σκορ)

14 Σελ. 14 5. ΤΑΪΜ – ΑΟΥΤ Καταγράφουμε το σκορ τη στιγμή του αιτούμενου τάιμ-άουτ στο κουτάκι κάτω από τη στήλη «ΠΟΝΤΟΙ». ΗΡΑΚΛΗΣ ΟΣΦΠ 21 00 x 10 12 4 5 8 6 3 1 9 7 / / / 7 7 10 8 14 1 P 5 P 7 P 8 P 4 P x 8 P 10 P P 8 14 A - αν η ομάδα ΟΣΦΠ ζητήσει τάιμ-άουτ, γράφουμε 8 : 14 B - αν η ομάδα ΗΡΑΚΛΗΣ ζητήσει τάιμ-άουτ, γράφουμε 14 : 8

15 Σελ. 15 6. ΑΝΤΙΚΑΝΟΝΙΚΟ ΑΙΤΗΜΑ Αν μια ομάδα υποπέσει στο 1ο αντικανονικό αίτημα, βάζουμε X αντίστοιχα στο A ή στο B. X ΗΡΑΚΛΗΣ ΟΣΦΠ 21 00 x 10 12 4 5 8 6 3 1 9 7 / / / 7 7 10 8 14 P 1 P 5 P 7 P 8 P x 4 8 P 10 P P 8 14

16 7. ΤΙΜΩΡΙΕΣ Καταγραφή τιμωρίας:
Σελ. 16 7. ΤΙΜΩΡΙΕΣ Καταγραφή τιμωρίας: Καταγράφουμε την τιμωρία στην αντίστοιχη στήλη. X 5 A 1 8 14 D B 1 15 8 ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ: Ο παίκτης No 5 της ομάδας Α δέχεται ποινή (κίτρινη κάρτα) στο 8-14 του 1ου σετ / Ο πόντος από ποινή σε κύκλο Η ομάδα Β δέχεται προειδοποίηση καθυστέρησης στο 15-8 του 1ου σετ. ΗΡΑΚΛΗΣ ΟΣΦΠ 21 00 x 10 12 4 5 8 6 3 1 9 7 / / / 7 7 10 8 14 1 P 5 P 7 P P 8 P x 4 8 P 10 P P 8 14

17 Σελ. 17 8. ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΣΕΤ Γράφουμε την ακριβή ώρα λήξης του σετ στο κουτάκι «ΛΗΞΗ». ΗΡΑΚΛΗΣ ΟΣΦΠ 21 00 x 10 12 4 5 8 6 3 1 9 7 21 20 / / / / / 7 7 10 8 14 P 5 P 7 P P 12 P 18 P 1 8 4 P 8 P x 10 P 16 P 21 P P 22 24 P 23 P 24 P P 26 8 14 12 20 Ακυρώνουμε τους πόντους που δεν κέρδισαν οι ομάδες στη στήλη «ΠΟΝΤΟΙ» και κυκλώνονται οι τελευταίοι πόντοι κάθε ομάδας στο τμήμα των περιστροφών.

18 Σελ. 18 9. ΤΟ 5ο ΣΕΤ – 1 Μετά την κλήρωση, ο σημειωτής λαμβάνει τις ακόλουθες πληροφορίες: Την πλευρά των ομάδων. Ποια ομάδα θα σερβίρει. ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ  στο παράδειγμά μας Η ομάδα A (ΟΣΦΠ) θα σερβίρει στη δεξιά πλευρά. Η ομάδα B (ΗΡΑΚΛΗΣ) έχει την υποδοχή στην αριστερή πλευρά. Καταγράφουμε στο τελευταίο δεξιά τμήμα, την ίδια περιστροφή της ομάδας που είναι αρχικά αριστερά. B X 22 48 ΗΡΑΚΛΗΣ A X ΟΣΦΠ B 4 3 6 1 9 7 10 12 5 8 x P

19 9. ΤΟ 5ο ΣΕΤ – 2 Όταν η ομάδα που προηγείται φτάσει στον 8ο πόντο:
Σελ. 19 9. ΤΟ 5ο ΣΕΤ – 2 Όταν η ομάδα που προηγείται φτάσει στον 8ο πόντο: Γράφουμε τους πόντους της ομάδας που ήταν αριστερά στο κουτάκι «ΠΟΝΤΟΙ ΑΛΛΑΓΗΣ» στη δεξιά πλευρά. X 22 48 ΗΡΑΚΛΗΣ B A ΟΣΦΠ 23 00 B 5 X P / x 5 4 6 3 9 9 7 9 8 8 12 8 11 8 12 13 7 14 12 9 12 12 15 9 12 13 14 4 3 6 1 9 7 10 12 4 5 8 6 4 3 6 1 9 7 Μετά την αλλαγή γηπέδων, οι πόντοι που κερδίζονται από την ομάδα στη δεξιά πλευρά καταγράφονται στη στήλη «ΠΟΝΤΟΙ» μόνο σε αυτή την πλευρά. Συνεχίζουμε μέχρι το τέλος του 5ου σετ. Γράφουμε την ώρα λήξης. Σημ.: Αν οι ομάδες έχουν κάνει μια πλήρη περιστροφή, τα σερβίς της ομάδας που πάει στη δεξιά πλευρά, θα καταγραφούν στην ίδια γραμμή με αυτά της αντίπαλης ομάδας.

20 Σελ. 20 10. ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ 1 Γράφουμε όλα τα δεδομένα στο κουτί «ΑΠΟΤΕΛΕ-ΣΜΑΤΑ» και για τις 2 ομάδες: T : Αριθμός τάιμ-άουτ για κάθε σετ. ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ S : Αριθμός αλλαγών σε κάθε σετ. 1 2 24 26 3 25 21 6 23 4 15 12 13 - Υπολογίζονται πιθανές κατ’ εξαίρεση αλλαγές P : Το σκορ του κάθε σετ. W : Κερδισμένο ή όχι σετ από τις ομάδες. Διάρκεια : Χρόνος κάθε σετ σε λεπτά. Σημ.: Δεν αφήνουμε κενά κουτάκια σε σετ που έχουν παιχτεί.

21 Σελ. 21 10. ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ 2 Αθροίζουμε όλα τα δεδομένα στην τελευταία γραμμή. ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ Γράφουμε την ώρα έναρξης, την ώρα λήξης και τη συνολική διάρκεια του αγώνα. 2 2 3 6 24 25 15 24 26 21 25 12 26 21 23 13 1 2 1 2 1 4 1 Γράφουμε τη νικήτρια ομάδα. 10 15 3 113 108 109 2 9 21 00 23 00 2 00 Μετά το «3»: Γράφουμε τα χαμένα σετ της νικήτριας ομάδας. ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ 2

22 Σελ. 22 10. ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ 3 Για να είναι πλήρως συμπληρωμένο το Φ.Α. πρέπει να υπογραφεί από: Το βοηθό σημειωτή (αν υπάρχει) Το σημειωτή Τους αρχηγούς των ομάδων Το Β’ διαιτητή Τον Α’ διαιτητή (ΕΠΙΘΕΤΟ-ΟΝΟΜΑ Α’ Διαιτητή) υπογραφή (ΕΠΙΘΕΤΟ-ΟΝΟΜΑ Β’ Διαιτητή) υπογραφή (ΕΠΙΘΕΤΟ-ΟΝΟΜΑ σημειωτή) υπογραφή Αρχηγός A Αρχηγός B Σε περίπτωση ένστασης, αυτή πρέπει να υπαγορευτεί ή να γραφτεί από τον αντίστοιχο αρχηγό ομάδας στο τμήμα «ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ».