Архимед күші”
Сабақтың мақсаты: Дамытушылығы:Сұйыққа батырылған денеге кері итеруші күш туралы білімдерін, оқушылардың өзіндік ойлау белсенділігі мен танымдық қызығушылығын дамыту. Білімділігі:Оқушылардың Архимед күші тақырыбы бойынша танымын, ұғымын арттыру, түсінігін тереңдету. . Тәрбиелігі:Сабақ барысында оқушылардың дербестігін, пікір алмасуға, шығармашылық өздігінен білім алуға тәрбиелеу
Сабақтың түрі Сабақтың әдісі: Көрнекілігі: Пәнаралық байланыс: Жаңа сабақты меңгерту сабағы Сабақтың түрі Сабақтың әдісі: Сұрақ-жауап, СТО технологиясы, топтастыру, кім білгір, суреттер галереясы,семантикалық карта,ойды қозғау, термин сөздермен жұмыс. Интерактивті тақта,тірек - сызба, бағалау парағы. Көрнекілігі: Тарих, математика, әдебиет,сурет. Пәнаралық байланыс:
САБАҚ БАРЫСЫ САБАҚ ЖОСПАРЫ Қызығушы лығын ояту 2. Мағынаны ажырату ҰЙЫМДАСТЫРУ КЕЗЕҢІ АМАНДАСУ ОҚУШЫЛАРДЫ ТҮГЕНДЕУ ҚҰРАЛ- ЖАБДЫҚТАРЫН ТҮГЕЛДЕУ САБАҚҚА НАЗАРЫН АУДАРУ САБАҚ ЖОСПАРЫ Қызығушы лығын ояту 2. Мағынаны ажырату 3. Ой толғаныс Рефлексия жасау
Қызықшылығын ояту. Үй тапсырмасын шолу.
№ Күштің түрлері Анықтамасы Формула сы 1 Ауырлық күші F = mg 2 Денелердің жерге тартылу күшін айтамыз. F = mg 2 Серпімділік күші Дененің пішіні мен көлемі өзгерген кезде пайда болатын күшті айтады. F = k I 3 Үйкеліс күші Денелер тікелей жанасқанда пайда болатын күшті айтады. F = μN 4 Тең әрекет ті күш Денеге бір мезгілде әрекет ететін бірнеше күштің әркетіндей әрекет жасайтын күшті айтамыз. F= F1+F2 F=F2-F1 5
Сабақтың тақырыбы: Сабақтың тақырыбы: Архимед күші §44.Архимед күші.
АРХИМЕД кім ?... Архимед (б.з.б. 287-212) Ежелгі Грекияның ұлы ғалымы, математигі, механигі. Ол Сицилия аралындағы Сиракуз қаласында туып, сонда өмір сүрген. Архимед астроном Фидийдің баласы деген жорамал бар. Архимед сол замандағы ірі мәдениет орталығы - Мысырды аралап, александриялық ғалымдардан, солардың ішінде Конон мен Эратосфеннен білім алған. Оның математикалық еңбектері өз заманынан озық болған. Архимедтің көптеген математикалық еңбектерінің ішінен қисық сызықтардың ұзындықтарын, әр түрлі фигуралар мен денелердің көлемін және беттердің ауданын есептеу ерекше орын алды. Архимед рычаг заңын, суда өлшеу арқылы қорытпаның құрамын анықтау тәсілін тапқан, өз атымен аталған гидростатика заңын ашқан, жер суаратын механизмдерді, жүк көтеретін рычаг жүйелері мен блоктарды, тас ататын, қамал бұзатын соғыс қондырғыларын, т.б. ойлап шығарған. Рычагтың математикалық заңын тапқанда, Архимед “Тіреу нүктесін берсеңдер, Жерді де төңкеріп тастаймын” деп айтқан екен. 9-11 ғасырларда Архимедтің еңбектері араб тіліне, ал 13 ғасырда олар араб тілінен латын тіліне аударылып, Батыс Еуропа елдеріне тараған.
АРХИМЕД ЖАЙЛЫ АҢЫЗ ... Аңыз бойынша, бұл заңның ашылуына себепкер болған сиракуз патшасы Гиерон болған екен. Ол Архимедке өзінің тәжінің таза алтыннан жасалғанын біліп беруді тапсырады.
Архимед күші
Архимед заңы Сұйыққа батырылған денеге әсер ететін кері итеруші күш, осы дене ығыстырып шығарған сұйықтың салмағына тең болады. Еңбек түбі береке! FА= ρc*g*Vд
· Архимед күші …………… бағытталған. · Сұйыққа (газға) батырылған денелерге ………… әсер етеді. · Архимед күші …………… бағытталған. · Архимед күші дененің ауадағы және сұйықтағы ………………. айырма- cына тең. · Архимед күші дененің ығыстырып шығарған …………….салмағына тең. · Архимед заңы мына түрде жазылады: ……………. · Архимед заңы арқылы суда кемелер ………………..
«Кім жылдам?»
Архимед заңы: 1) Адам алып таңғажайып ойымен, Суда жатып, ой қорытқан ісімен. Суға салсаң, небір ауыр денелер Жеңілдейді, айтшы кімнің күшімен? Жауап: 2) “Маған тіреу нүктесін көрсетсеңіз болғаны мен Жерді көтеріп беремін” деген сөзімен тарихта қалған ғалым ? Ол қай елдің ғалымы? 3) Сұйыққа (газға) батырылған денеге қандай күш әсер етеді? 4) Архимед күші қандай физикалық шамаларға тәуелді?
Үйге тапсырма Күнделікті енді ашайық Үй тапсырмасын жазайық. Архимед күшінен алған білімді, Ұмытпай есте сақтайық. 23жаттығу №5-9