№14 жалпы білім беретін мектебі

Slides:



Advertisements
Παρόμοιες παρουσιάσεις
Психологиялы қ экспериментті ң ғ ылыми зерттеу ж ұ мысында ғ ы орны, оны ң қ а ғ идалары мен құ рылымы.
Advertisements

Қуат.
Орындаған - негізгі білім беретін
Λευκορωσία Εργασία στην Γεωγραφία Α’ τρίμηνο Έτος
Μακροοικονομία Διάλεξη 9.
Шойын және болат өндірісі
Туынды тарауын қорытындылау.
Электр ток көздері. Ом заңы
“Галогендерге жалпы сипаттама”
Углевод-белковых комплексов
ТАҚЫРЫБЫ Ақпаратты қорғаудың криптографиялық әдістері
км км Жерден Айға дейін: Күннен Жерге дейін:
Березов мектеп-балабақша кешені Параллелограмм және оның қасиеттері
Ой қозғау Білеміз Білгіміз келеді? Үйренгеніміз Нүктелік заряд туралы
Сабақтың тақырыбы: Бүкіләлемдік тартылыс заңы
С.Бреусов атындағы жалпы орта мектеп
Клетка коферменттері.
Қарауыл гимназиясы "Білімді мыңды жығар!" интеллектуалдық сайысы.
“Атомның ядролық үлгісі .Резерфорд тәжірибесі”
Аты-жөні: Изимова Куляш Михайловна
«Жылу құбылыстары» тарауын қайталау "Тапқыр достар" зияткерлік ойыны
Өңдеу өңдірістерінің процестері мен аппараттары
Физика пәнінен ҰБТ-ға дайындау (теорияны қайталау - 1)
Физиканың жас білгірлері
интеллектуалдық сайыс
Үй тапсырмасы: ТЕСТ ҚҰРАСТЫРУ
Әл фараби атындағы қазақ Ұлттық университеті
Сабақтың тақырыбы: Күш
Электр ток көздері. Ом заңы
“Физика және біз” интеллектуалдық сайыс
“Жарық шамдары және өлшем бірліктері” тақырыбы бойынша өндірістік оқыту сабақ дайындамасы дайындаған: өндірістік оқуыту шебері Қодасов Б.Ш.
Падрыхтоўка і структура вуснага выказвання
Құрастырған: “Бастауыш білім беру” мамандығы,
Пән мұғалімі: Джалгаспаева Н.К.
Миф білгірлері.
Философия ғылымының сипаттамасы
Оптика − жарықты зерттейтін физиканың бөлімі.
батырма пайдаланғанын
Сабақтың тақырыбы: Қазақ халқының әдебиеті мен мәдениеті.
1 модуль. Кристаллоптика
1. МАГНИТ ӨРІСІ 1820 жылы дат физигі Х.Эрстед тогы бар өткізгіштердің магнит стрелкасына әсерін байқап, оны магнит өрісі деп атады. Магнит өрісін тогы.
А.Хишигням \”Орчлон” олон улсын дунд сургуулийн математикийн багш\
Ашық сабақ Сабақтың тақырыбы: Архимед күші 7 “А” сыныбы
1. Физика туралы ғылым А. табиғат В. техника С. зат
9 сыныпқа арналған физика пәнінен сабақ
Атомдық физика. Лазерлер
§10.2. Ампер күші. §10.3Параллель токтардың өзара әрекеті.
Чапаев негізгі орта мектебі Бастауыш сынып мұғалімі: Урахова Н
Орындаған: 7 “А” сынып оқушысы Смагулова Дальмира
Үшбұрыш,оның түрлері. Бізді қоршаған әлемдегі үшбұрыштар
Электр ток көздері. Ом заңы
Бөлім 1. Электр барлау әдістерін жіктеу. Электр профилььдеу әдісі
КИНЕМАТИКАНЫҢ НЕГІЗГІ ФОРМУЛАСЫ
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ БІЛІМ ЖƏНЕ ҒЫЛЫМ МИНИСТРЛІГІ
Математика тарихына саяхат.
Қостанай облысы Әулиекөл ауданы №2 Аманқарағай орта мектебінің
Мақсаты бірдің – рухы бір!
ҚОШ КЕЛДІҢІЗДЕР!!!.
Табиғаттағы күштер. 10 сынып.
Дәріс 3: Газды турбиналық қозғағыштарды бастапқы жобалау
Сигналдар мен бөгеуілдердің математикалық сипаттамалары
Суюнгарина Айсулу Габбасовна
«№19 М.Мақатаев атындағы жалпы орта мектебі» коммуналдық мемлекеттік мекемесінің химия пәнінің мұғалімі Битабарова Хадиша Исабековна Сандық есептер .
Тақырып: Кездейсоқ шамалар
Орындаған: Смаилханова Айнұр Тексерген: Иманжанова Гүлбаршын
ПӘНІ: ҚАЗАҚСТАН ТАРИХЫ СЫНЫБЫ: 7
Тригонометриялық өрнектерді түрлендіруге есептер шығару
№ 9 жалпы білім беретін орта мектеп
Тригонометриялық теңдеулерді және теңдеулер жүйесін шешу әдістері
«ЖАРЫҚ ТАБИҒАТЫ» Физика пәнінің оқытушысы А.К. Жумагельдинова
Μεταγράφημα παρουσίασης:

№14 жалпы білім беретін мектебі Қ о ш к е л д і ң і з д е р ! физика пәнінің мұғалімі: Игильманова С.К.

Сабақтың көрнекілігі: Сабақтың мақсаты: Білімділік: «механикалық жұмыс», «қуат» түсініктерін меңгеру, күш, орын ауыстыру ұғымдарын қайталау. Тәрбиелік: адамгершілік тәрбие беру:оқушыларды бірлесе, көмектесе бейбіт түрде тапсырманы орындауға үйрету; эстетикалық тәрбие беру, т.б. Дамытушылық: ғылыми көзқарасын арттыру, есеп шығару дағдыларын жетілдіру,күнделікті өмірде қолданылу мүмкіндігін кеңейту, т.б. Сабақ түрі: Дәстүрлі сабақ Сабақ типі: Жаңа сабақ Сабақ технологиясы: “Сын тұрғысынан ойлауды дамыту” Сызбалар, суреттер, семантикалық карта, ғалымдардың портреттері, сөзжұмбақ, жұмбақтас. Сабақтың көрнекілігі: математика Пәнаралық байланыс:

Сабақтың барысы: I. Ой қозғау а)Ұйымдастыру, сөзжұмбақ шешу, топтарға бөлу ә) Викториналық сұрақтар қою арқылы үй тапсырмасын тексеру. II. Мағынаны тану а) Жаңа тақырыпты игерту (тірек-сигналдар арқылы) ә) Бекіту сұрақтары (ассоциациялық, семантикалық карта толтыру) б) “Есеп және озық ой” стратегиясы (есептер шығару) III.Ой толғау а) Физикалық мини-тест ә) Үйге тапсырма б) бағалау

қ Ғалым физик Кеңістікте белгілі пішіні, нақты көлемі бар жеке тұрған нәрсе? ϑ = S / t Алғаш денелердің өте кішкентай бөлшектерден тұратынын айтқан ғалім? Бір заттың молекулаларының екінші заттың молекулаларының араларындағы бос орындарға өтіп таралуы Қандай да бір уақыт аралығында дене жүріп өткен траекторияның ұзындығы? Күштің өлшем бірлігі?

19 ғасырдағы ағылшын ғалымы Джеймс Джоуль қ Ж ы л д а м О к р и т ф У з я ж о Л Н Ь ю Ғалым физик қ 19 ғасырдағы ағылшын ғалымы Джеймс Джоуль

Ғалым физик Бағыты көрсетілген физикалық шамалар ? Инерция заңын ашқан ғалым? Күн жүйесіндегі ең кіші планета? Аспан денелері туралы ғылым?

Ғалым физик Бу машинасын ойлап тапқан ағылшын ғалымы В е к т о р Г А л и й П у Т н а с м я Ғалым физик Бу машинасын ойлап тапқан ағылшын ғалымы Джеймс Уатт (1736-1819)

1-топ «Джоуль» тобының сұрақтары: Қысым дегеніміз не? Белгіленуі, өлшем бірлігі. Паскаль заңын тұжырымда. Гидравлика сөзінің мағынасы қандай? Газдың қысымы неден пайда болады? Ауырлық күшінің әсерінен сұйықтар мен газдарда болатын қысымды есептеу формуласы Атмосфералық қысымның өлшем бірлігі Қалыпты атмосфералық қысым неге тең? Атмосфералық қысымның ауа райына байланысты өзгеретінін алғаш байқаған ғалым? Атмосфералық қысымды өлшейтін құрал? Барометр-анериод қандай құрал? Биіктігі 760мм сын. Бағ. Қысымына тең, 0 градус температурадағы атмосфералық қысым қалай аталады? Альтиметр қандай құрал? Манометр сөзінің мағынасы Бурдон манометрін кім ашқан? Сфигмоманометр мағынасы

2-топ «Ватт» тобының сұрақтары 2-топ «Ватт» тобының сұрақтары Атмосфералық қысымның әрекетіне негізделген құрылғылардың бірі Архимед заңы қалай тұжырымдалады? Формуласы Дененің жүзу шарттары Сұйықтың тығыздығын өлшейтін құрал? Сүттің сапасын анықтайтын құрал? Кеменің суға батқан тереңдігі Кеменің жүгімен қоса есептегендегі салмағына тең ығыстырылған судың салмағы? 200 жыл бұрын ауа шарларын жасаған кімдер? Дирижабль Сұйық бетіндегі молекулаларға әрекет ететін теңәрекетті күш қалай аталады? Қылтүтіктер бойымен сұйықтың көтерілуі немесе төмен түсуі кезінде байқалатын құбылыстар қалай аталады? Қылтүтік латынның қандай сөзінен аударылған? Атмосфералық қысым неге байланысты өзгереді? 1мм.сын.бағ. паскальмен өрнекте Қатынас ыдыстардағы әртекті сұйық бағандарының биіктігі неге байланысты?

§ 51 Дене қозғалысы бағытында әрекет ететін күштің жұмысы. § 52 Қуат

Күш – денелердің өзара әрекеттесуін сипаттайтын шама. Күш сандық мәнімен және бағытымен сипатталатын физикалық шама болып табылады.

Бекіту бөлімі

А А=F*S Ассоциациялық карта Механикалық жұмыс формуласы белгіленуі Күш жұмсалу Орын ауыстыру белгіленуі шарттары Механикалық жұмыс 1Дж=1H*1м, 1кДж, 1мДж, 1мкДж Күш әрекетінен дене орын ауыстырғанда атқарылған жүмыс механикалық жұмыс деп аталады. Өлшем бірлігі, қосымша бірліктері Анықтамасы

жылдамдығын сипаттайтын Ассоциациялық карта N= A / t N формуласы Жұмыс жасалу Уақытты есептеу белгіленуі шарттары Қуат 1Вт=1Дж/1с, 1кВт, 1мВт, 1мкВт Жұмыстың орындалу жылдамдығын сипаттайтын шама қуат деп аталады. Өлшем бірлігі, қосымша бірліктері Анықтамасы

Семантикалық карта толтыру Физикалық шама Белгіленуі Өлшем бірлігі Формуласы F S A t N с Вт м Дж Н A= F*S N*t F= A/S N= A/t S= A/F t= A/N Жұмыс   Күш Жол Қуат Уақыт

Семантикалық карта толтыру Физикалық шама Белгіленуі Өлшем бірлігі Формуласы F S A t N с Вт м Дж Н A= F*S N*t F= A/S N= A/t S= A/F t= A/N Жұмыс    + Күш +  Жол Қуат Уақыт

N=A/t S=ϑ*t A=F*S F=m*g V=abc m=ρ*V Есептер шығару . F=m*g V=abc . m=ρ*V

Есептер шығару «Джоуль» тобына «Ватт» тобына «Джоуль» тобына «Ватт» тобына №28 (1) Машина 72км/сағ жылдамдықпен бірқалыпты қозғалып келеді. Егер оның моторының тарту күші 2000Н болса, онда ол 10с-та қанша жұмыс атқарады? №29 (3) Моторының тарту күші 50000Н ұшақ 800км/сағ жылдамдықпен бірқалыпты ұшып келеді. Оның қуаты қандай? №29 (1) Биіктігі 10м сарқырамадан 2 минутта 50м су құлап ағады. Су ағынының қуаты қандай? №29 (2) Қуаты 30Вт желдеткіш 10 минутта қанша жұмыс істейді?

Жауаптар т / к: A=? т / к: N=? т / к: A=? т / к: N=? 2 топ 1 топ Талдау: N=A/t A=F*S F=mg m= ρ*V N= ρ*g*V*S /t Берілгені: h=10м t=2мин=120c V=50м ρ= 1000кг/м Берілгені: Ʋ= 72 км/сағ =20м/с F=2000H t = 10с Талдау: A=F*S S=V*t A=F*V*t т / к: A=? Шешуі: A=2000H*20м/с*10с=400кДж Жауабы: 400кДж т / к: N=? Шешуі: N=41кВт Жауабы: N=41кВт Талдау: N=A/t A=F*S V=S/t N=F*V Талдау: A=N*t Берілгені: N=30Вт t=10мин=600с Берілгені: Ʋ= 800км/сағ=222,2c F=50000H Шешуі: A=30Вт*600с=18кДж Жауабы: 18кДж т / к: A=? Шешуі: N=50000H*222,2c=10МВт Жауабы: 10МВт т / к: N=?

Физикалық мини-тест «Джоуль» тобына «Ватт» тобына Физикалық мини-тест «Джоуль» тобына «Ватт» тобына Жұмыс мына жағдайлардың қайсысында жасалады? кішкене шар горизонталь үстелмен сырғанауда 2) тас жерде жатыр 3)жүк көтергіш жүкті көтеруде А. 1 В. 3 С.2 2. Жұмыстың өлшем бірлігі А. 1Н В. 1кг С.1Дж 3. А=F*S формуласымен анықталатын физикалық шама А. Күш В. Жол С.Жұмыс 4. 1килоджоуль неше джоульге тең? А. 1000Дж В. 0,001Дж С.0,000001Дж 5. 1 Дж неге тең? А. 1Н*м В. 1Н*с С. 1Н*Вт 6. Джоуль қай елдің ғалымы А. Итальян В. ағылшын С.неміс Жұмыстың орындалу жылдамдығын сипаттайтын шама? А. жұмыс В. қуат С.уақыт 2. Қуаттың өлшем бірлігі А. 1Н В. 1кг С.1Вт 3. N=A/t формуласымен анықталатын физикалық шама А. Қуат В. Жол С.Жұмыс 4. 1микроват неше ватқа тең? А. 1000Вт В. 0,001Вт С.0,000001Вт 5. 1 Вт неге тең? А. 1Дж/с В. 1Н*с С. 1Н*Вт 6. Уатт қай елдің ғалымы А. Итальян В. ағылшын С.неміс

Жауаптары: «Джоуль» тобы «Ватт» тобы В С А В С А

“Жұмбақтас” ойыны Ойынның шарты: Кестедегі әріптерді көлденең, вертикаль бағыттарда сыза отырып, физикалық термин сөздерді тауып жазады. Қай топ көп тапса, сол топ жеңімпаз атанады. Д О Р М А Т Е И Ь Г Ш Ы Ф Ц С Л У К Ғ З Ө Я Ж Б Н П Қ В Й Ү Х

Ғалымдар туралы реферат жазу Үйге тапсырма: §51-§52 тақырыптар, 28-29-жаттығу Ғалымдар туралы реферат жазу