Κατέβασμα παρουσίασης
Η παρουσίαση φορτώνεται. Παρακαλείστε να περιμένετε
ΔημοσίευσεBirgitte Jakobsen Τροποποιήθηκε πριν 6 χρόνια
1
Luqmonova Habibaning VIII sinf fizika fanidan
O’ZBEKISTON RESPUBLIKASI XALQ TA’LIMI VAZIRLIGI NAVOIY VILOYAT NUROTA TUMAN XALQ TA’LIMI MUASSASALARI FAOLIYATINI METODIK TA’MINLASH VA TASHKIL ETISH BO’LIMI 55-UMUMIY O’RTA TA’LIM MAKTABI FIZIKA FANI O’QITUVCHI Luqmonova Habibaning VIII sinf fizika fanidan “ENG YAXSHI DARS ISHLANMASI” TANLOVI UCHUN TAYYORLAGAN “ISTE’MOLCHILARNI KETMA-KET ULASH” mavzusidagi bir soatlik DARS ISHLANMASI NUROTA-2016
2
Inson yashar tilsimlar aro, Har kashfiyot yangi marradir.
Uning o’zi sirli bir dunyo, Dunyo esa faqat zarradir.
3
Mavzu: Iste’molchilarni ketma-ket ulash.
Sana: 25-noyabr. Fan: Fizika. Sinf: 8“B” Mavzu: Iste’molchilarni ketma-ket ulash.
4
Darsning maqsadi: Ta’limiy maqsad:
O’quvchilarda iste’molchilarni ketma-ket ulash haqida tushuncha hosil qilish. Darsning maqsadi: Tarbiyaviy maqsad: O’quvchilarning qalbi va ongiga Vatanga muhabbat va sadoqat tuyg’ularini singdirish. Rivojlantiruvchi maqsad: O’quvchilarning mustaqil fikrlash va nazariy bilimlarini amaliyotga qo’llash malakalarini rivojlantirish.
5
O’quv jarayoni texnologiyasi
Dars uslubi: Slayd. Tayyor prezentatsiyalar. Dars usuli: Kichik guruhlarda ishlash. Aqliy hujum. Mustaqil ishlash. BBB. O’quv jarayoni texnologiyasi Nazorat: Savol-javob, mustaqil ishlash, kuzatish. Vositalar: Darslik, tarqatmalar, kompyuter, ekran, mavzuga oid chizmalar. Tok manbai, lampochka, kalit, ulovchi simlar. Ampermetr, voltmetr, reostat.
6
1.O’tgan mavzuni mustahkamlash 3.Yangi mavzuni mustahkamlash.
2.Yangi mavzu bayoni. 1.O’tgan mavzuni mustahkamlash 3.Yangi mavzuni mustahkamlash. 7.Yakunlash 4.Darslik bilan ishlash. Dars rejasi 6.BBB. 5.Bu juda qiziq.
7
Tashkiliy qism
8
O’TGAN MAVZUNI MUSTAHKAMLASH
“Fikringni jamla” savol-javob. Xatosini top! Aqliy hujum.
9
FIKRINGNI JAMLA TEZKOR SAVOL-JAVOB
1.Elektr qarshilik deb nimaga aytiladi va u qanday belgilanadi? 2.Elektr qarshilik o’tkazgich uzunligi va ko’ndalang kesim yuziga qanday bog’liq? 3.O’tkazgichning solishtirma qarshiligi qanday birliklarda o’lchanadi? 4. Amalda ishlatiladigan o’tkazgichlar qanday materialdan tayyorlanadi? 5. Zanjirning bir qismi uchun Om qonunini ta’riflab bering. 6. Rezistor nima? 7.Reostatning tuzilishini tushuntirib bering. 8.Reostatning vazifasi nimadan iborat? 9.Potensiometr qanday vazifani bajaradi?
10
XATOSINI TOP 1-guruh uchun
1.Elektrometr–jismlarning elektrlanganligini sezish, kuzatish uchun qo’llaniladi. 2.Zaryadli zarralarning tartibli harakati yoki oqimi elektr toki deyiladi. 3.Protonning massasi mp=9,1∙10-31 kg. 4.Elektr maydon kuch chiziqlari manfiy zaryadddan boshlanib musbat zaryadda tugaydi yoki elektrlikka ketadi.
11
XATOSINI TOP 2-guruh uchun
1.Elektroskop–jismlarning elektrlanganlik darajasini aniqlovchi asbob. 2.Elektrofor mashina yordamida uzluksiz zaryadlarni hosil qilish mumkin emas. 3.Elektr maydonni Sharl Kulon aniqlandi. 4.Yakkalangan o’tkazgichda elektr zaryadlari uning ichida joylashgan bo’lib sirtida zaryad bo’lmaydi.
12
XATOSINI TOP 3-guruh uchun
1.Elektrni o’zidan o’tkazuvchi moddalar dielektriklar deyiladi. 2.Atom markazida yadro joylashgan bo’lib, u electron va protondan tashkil topgan atom yadrosi atrofida orbita bo’ylab neytronlar harakat qiladi. 3.Ikki qo’zga’lmas nuqtaviy zaryadlarning o’zaro ta’sir kuchi zaryadlarning miqdoriga teskari proporsional va ular orasidagi masofaning kvadratiga to’g’ri proporsionaldir. 4.Elektr zaryadlarini to’plash uchun mo’ljallangan asbob kondensator deb ataladi.
13
AQLIY HUJUM So’zsiz surat
1-guruh uchun
14
AQLIY HUJUM So’zsiz surat
2-guruh uchun A) B) D) C) E)
15
AQLIY HUJUM So’zsiz surat
1-guruh uchun
16
Mavzu: Iste’molchilarni ketma-ket ulash.
Yangi mavzu bayoni Mavzu: Iste’molchilarni ketma-ket ulash. Mavzu rejasi: 1.Ketma-ket ulanganda zanjirdagi tok kuchi. 2.ketma-ket ulanganda zanjirdagi kuchlanish. 3.Ketma-ket ulanganda qarshilik. 4.Xulosalash.
19
YANGI MAVZUNI MUSTAHKAMLASH
BAXTLI TASODIF AQL CHARXI
20
BAXTLI TASODIF O’tkazgichlarning qanday ulanishi ketma-ket ulash deyiladi? Qanday elektr kattalik ketma-ket ulangan o’tkazgichlarning barchasida bir xil bo’ladi? Ketma-ket ulangan har bir o’tkazgichning qarshiligi ma’lum bo’lsa, zanjirning umumiy qarshiligini qanday topish mumkin? Iste’molchilarni ketma-ket ulaganda zanjirdagi kuchlanish nimaga teng bo’ladi? Ketma-ket ulashning qanday noqulay tomoni bor? Baxtli tasodif.
21
A, B, V, G, D iboralardan tekst tuzing.
AQL CHARXI A, B, V, G, D iboralardan tekst tuzing. 1-guruh uchun. 1) O’tkazgichdagi tok kuchi … 2)o’tkazgichdagi qarshilik…. 1)shu o’tkazgich uchlaridagi kuchlanishga … 2)o’tkazgich uzunligiga … 1)to’g’ri proporsional va … 2)teskari proporsional va … 1)o’tkazgich ko’ndalang kesim yuziga … 2)shu o’tkazgich qarshiligiga … 1)to’g’ri proporsional 2)teskari proporsional.
22
A, B, V iboralardan tekst tuzing.
AQL CHARXI A, B, V iboralardan tekst tuzing. 2-guruh uchun.
23
A, B, V, G iboralardan tekst tuzing.
AQL CHARXI A, B, V, G iboralardan tekst tuzing. 3-guruh uchun. O’tkazgichlarni ketma-ket ulashda 1)ularning soni ortishi bilan … 2)ularning soni kamayishi bilan … V) Zanjirning umumiy qarshiligi 1)ortadi. 2)kamayadi. G) Bunda zanjirdagi tok kuchi … 3)o’zgarmaydi.
24
BILIMDONLIK SINOVI SHARTSIZ MASALA 1-guruh uchun E ? 2∙103 N/m
F 4∙10-7 N 2∙10-4 N 2∙10-9 C 12∙10-9 C
25
BILIMDONLIK SINOVI U ? 1,5 V 8 V A 100 j 400 j q 20 C 10 C
SHARTSIZ MASALA 2-guruh uchun U ? 1,5 V 8 V A 100 j 400 j q 20 C 10 C
26
BILIMDONLIK SINOVI SHARTSIZ MASALA 3-guruh uchun I 0,3 A ? 2 A U 4,5 V
440 Ω 110 Ω
27
BILIMDONLIK SINOVI SHARTSIZ MASALA 3-guruh uchun I 0,3 A ? 2 A U 4,5 V
440 Ω 110 Ω
28
BILIMDONLIK SINOVI SHARTSIZ MASALA 3-guruh uchun I 0,3 A ? 2 A U 4,5 V
440 Ω 110 Ω
29
BILIMDONLIK SINOVI SHARTSIZ MASALA 3-guruh uchun I 0,3 A ? 2 A U 4,5 V
440 Ω 110 Ω
30
BU JUDA QIZIQ
31
“BBB” usuli BILARDIM BILDIM BILMOQCHIMAN
Siz daftaringizga hozirgacha mavzuga oid qanday tushunchalarni bilishingizni yozasiz. , dars d avomida nimalarni o’rgandingiz, bildingiz? Shular haqida yozasiz. Yana nimalarni bilmoqchisiz, bilishni xohlaysiz?
32
G’olib guruhni aniqlash.
DARSNI YAKUNLASH G’olib guruhni aniqlash. O’quvchilarni darsdagi faolligini e’tiborga olgan holda baholash. Uyga topshiriq berish. Mavzuni takrorlash. Mavzu yuzasidan qo’shimcha ma’lumotlar topish.
33
E’TIBORINGIZ UCHUN RAHMAT XAYR SOG’ BO’LING.
Παρόμοιες παρουσιάσεις
© 2024 SlidePlayer.gr Inc.
All rights reserved.